2000'li yıllarda Türkiye'de mahafazakâr sanat kavramı ve kadın
Conservative arts consepts and women after 2000's in Turkey
- Tez No: 659219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP DEMİR GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Anthropology, Fine Arts, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma demokratikleşme sürecine katılmayı ve toplumdaki cinsiyet ayrımını sorgulayarak kadın-erkek eşitsizliğini sorgulamayı hedefleyen muhafazakâr kadın sanatçıları ve üretimlerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada sırasıyla“muhafazakârlık”kavramının doğuşu, Türkiye'de neye tekabül ettiği, Cumhuriyet öncesi ve sonrası geçtiği evreler ve muhafazakâr sanat tartışmaları incelenmiştir. Buradan hareketle çalışma kapsamında, konunun teorik çerçevesi, felsefi ve sosyolojik arka planı ele alınmış, ayrıca niteliksel bulgulara ulaşabilmek için dijital etnografi ve dijital mülakat verilerine dayalı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Ön çalışma içerisinde ise, dijital etnografi taramalarında zikredilen isimler belirlenerek açık uçlu sorularla elektronik mektuplar gönderilmiştir. Kadınları konu alan bu çalışmanın feminist bir bakış açısıyla yapılması önemlidir; çünkü muhafazakâr kadınlara dair önceki çalışmalar“kültürel ve dini değerlerdeki yozlaşma”ile ele alınmış ve kadını özneleştiren bir tutum sergilemiştir. Çalışmada muhafazakâr kadın kimdir sorusuna cevap aranırken kadınların 2000'li yıllardan sonra elde ettikleri kazanımlar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda geçen süre boyunca kadınların karşılaştıkları zorluklar da ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine conservative women artists and their productions, which aim to participate in the democratization process and question gender inequality in society by questioning the gender discrimination. The study examines the birth of the concept of“conservatism”, what it embraces in Turkey, the pre-Republican and post-Republican debates, and conservative art debates. Within the scope of this study, the theoretical framework, philosophical and sociological background of the subject were discussed, and a research method based on digital ethnography and digital interview data was used to reach qualitative findings. In the preliminary study, the names mentioned in digital ethnography scans were determined and electronic letters were sent with open-ended questions. It is important to conduct this study on women from a feminist point of view; because previous studies on conservative women have been handled with“degeneration in cultural and religious values”and have adopted an attitude that subjects women. In the study, while seeking an answer to the question of who is a conservative woman, the gains women have achieved after the 2000s are tried to be revealed. At the same time, the difficulties faced by women during the elapsed time were tried to be revealed.