Amerika Birleşik Devletleri ile Çin'in korumacılık politikalarının Oyun Teorisi yaklaşımına göre analizi
Analysis of the United States of America and China's protectionist policies according to the Game Theory approach
  1. Tez No: 659220
  2. Yazar: MEHMET SALİH OĞLAKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Korumacılık; bir devletin, ekonomisini dış rekabetten korumak amacıyla uluslararası ticarete çeşitli yollarla kısıtlamalar getirmesi durumudur. Ticaret Savaşı, korumacılık politikalarını uygulayarak ithalata kısıtlamalar getirmiş olan bir ülkeye karşı başka ülkelerin de benzer yollarla karşılık vererek misilleme yapmaları halinde ortaya çıkan ticari rekabet durumudur. Ticari vergilendirmeler, ithalat ve ihracat kotaları, sübvansiyon ve tarife dışı müdahaleler koruyucu dış ticaret politikalarının araçları arasında yer almaktadır. Oyun teorisi oyuncuların en fazla kazancı elde etmek için oyuncular arasında karşılıklı bağımlılığın olduğu, stratejik kararların alındığı, oyun içerisinde işbirliği ve karar almamanın da bir maliyetinin olduğu matematiksel biçimde açıklanabilinen yarıştır. Bu çalışmanın amacı, ABD ve Çin arasında meydana gelen korumacı dış ticaret politikalarının nedenlerinin araştırılması, Oyun Teorisine uygulanması ve sonuçlarının tartışılması, Oyun Teorisinde oyunda oyuna dâhil olmayan oyuncuların oyundan kazanç ve zarar etmesinin gösterilmesidir. ABD Çin korumacı politikalarının sonuçları itibari ile birçok ülkeyi etkilemesi bakımından, nedenlerinin irdelenmesi ve sonuçlarının bir disiplin altında analiz edilmesi son derece önemlidir. Bu bakımdan ABD'nin ve Çin'in ekonomik yapısının analiz edilmesi, korumacı dış ticaret politikasının tanımlandırılması, Oyun Teorisinin ticaret savaşına uygulanması ve sonuçlarının değerlendirilmesi hassas bir süreci beraberinde getirmektedir. Bu çalışma, Amerika'nın ve Çin'in ekonomik yapısının ortaya konulmasını, koruyucu dış ticaret politikalarının tanımlanmasını, oluşturulan koruyucu politikaların stratejilerinin belirlenmesi ve oyun teorisine uygulanması ile sonuçlarının irdelenmesi uyarınca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Protectionist policies; It is a situation where a state imposes restrictions on international trade in various ways in order to protect its economy from foreign competition. Trade War is a situation of commercial competition that occurs when other countries respond in similar ways and retaliate against a country that has imposed restrictions on imports by implementing its protectionist policies. Trade taxation, import and export quotas, subsidies and non-tariff interventions are among the tools of protective foreign trade policies. Game theory is a mathematically explained race where there is a mutual dependency between players, strategic decisions are made, cooperation and not making decisions in the game is a cost in order to get the most profit of the players. The aim of this study is to investigate the reasons of protective foreign trade policies between the USA and China, to apply them to Game Theory and to discuss the results, to show the gain and loss of the players who are not included in the game in Game Theory. USA It is extremely important to examine the causes and analyze the results under a discipline, as the consequences of China's protectionist policies affect many countries. In this respect, analyzing the economic structure of the USA and China, defining the protectionist foreign trade policy, applying Game Theory to the trade war and evaluating its results bring along a sensitive process. This study has been examined in accordance with the determination of the economic structure of America and China, the definition of protective foreign trade policies, the determination of the strategies of the protective policies and their application to game theory and their results.