Elektron sıcaklığının iyonküre plazmasının elektrik iletkenliğine etkisi
Efffect of the electron temperature on the electric conductivities of the ionospheric plasma
  1. Tez No: 65922
  2. Yazar: İBRAHİM ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi ELEKTRON SICAKLIĞININ İYONKÜRE PLAZMASININ ELEKTRİK İLETKENLİĞİNE ETKİSİ İbrahim ÜNAL Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı 1997, Sayfa: 66 Bu tezde, ( 38° K, 39° D ) coğrafik koordinatında iyonkürenin E ve F bölgelerindeki plazmanın elektriksel iletkenliklerine elektron sıcaklığının etkisi çalışıldı. Soğuk ve sıcak plazma için Langevin denklemi çözülerek iletkenlikler elde edildi. İletkenlik ifadeleri reel ve sanal kısımlarına ayrıldı. İletkenliklerin reel ve sanal kısımlarının yükseklik, günlük, mevsimsel ve dalga frekansıyla değişimleri hesaplandı Hesaplamalar, dalganın manyetik alana paralel, dik ve bir açıyla yayılması durumu için yapıldı. Soğuk ve sıcak plazmadaki iletkenlikler arasındaki fark 120 ile yaklaşık 350 km arasında küçük olmasına rağmen, bu yükseklikten sonra fark büyümektedir. Gündüz, soğuk plazma iletkenliği sıcak plazma iletkenliğinden çok büyük olurken, gece saatlerinde ise tersi olmaktadır. Dalga frekansı plazma frekansından küçük ise soğuk plazma iletkenliği sıcak plazma iletkenliğinden çok büyük, diğer durumda, sıcak plazma iletkenlikleri daha büyüktür. Aynı zamanda iletkenliklerin mevsimsel değişimlerinin de farklı olduğu gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : İyonküre, soğuk plazma, sıcak plazma, iletkenlik.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Masters Thesis EFFECT OF THE ELECTRON TEMPERATURE ON THE ELECTRIC CONDUCTIVITIES OF THE IONOSPHERIC PLASMA Ibrahim ÜNAL Fırat University Graduate School of Science and Technology Department of Physics 1997, Page: 66 In this thesis, the effect of electron temperature on the electric conductivities of the ionospheric E and F regions plasma have been studied for geographic coordinate of (38° K, 39° D). The conductivities have been obtained for cold and warm plasma by solving Langevin equation. The conductivity expressions have been separated into two parts as real and imaginary. The altitudinal, diurnal, seasonal and wave frequency variations of the real and imaginary parts of the conductivities have been calculated.The calculations have been carried out for the case of parallel, perpendicular and with an angle of the wave propagation to the geomagnetic field. Although, the differences between cold and warm plasma conductivities are small from 120 km to about 350 km, after 350 km the differences becomes larger. During daytime, the conductivity of the cold plasma is much larger than the conductivity of the warm plasma, reverse hold true at night. If wave frequency is less than plasma frequency, the conductivity of the cold plasma is larger than the conductivity of the warm plasma, otherwise the conductivity of the warm plasma becomes larger. It is also shown that seasonal variation of the conductivities are different. KEY WORDS : Ionosphere, cold plasma, warm plasma, conductivity.