Perovskit güneş hücrelerinde nb katkılı elektron taşıma katmanının tavlama sıcaklığının performansa etkisi
Effect of annealing temperature of NB-doped electron transport layer on the performance of perovskite solar cells
  1. Tez No: 963222
  2. Yazar: ÖZNUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ KINACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu doktora tezinde, perovskit tabanlı güneş hücrelerinin üretimi ve karakterizasyonu kapsamında, elektron taşıma tabakası olarak katkısız ve farklı oranlarda Nb (Niyobyum) katkılı TiO₂ ince filmleri incelenmiştir. Katkısız (NTO-0) ve %3 (NTO-3), %5 (NTO-5), %7 (NTO-7) Nb katkılı TiO₂ filmleri, oda sıcaklığında RF magnetron saçtırma yöntemiyle flor katkılı kalay oksit alt tabakalar üzerine kaplanmıştır. Ultraviyole–Görünür Bölge Spektroskopisi ile yapılan optik analiz sonucunda NTO-3 numunesinin bant aralığı (Eg) 3,333 eV olarak belirlenmiş ve bu değerin perovskit tabakasının kaplanması açısından diğerlerine kıyasla daha uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, güneş hücresi mimarisi; NTO-3 üzerine perovskit aktif tabaka, boşluk taşıma tabakası ve elektrotlar sırasıyla kaplanarak oluşturulmuştur. Perovskit katman kaplaması öncesinde, elektron taşıma tabakasının kristal kalitesini ve yüzey tutunumunu artırmak amacıyla NTO-3 numuneleri 340°C, 380°C ve 420°C sıcaklıklarda tavlanmış; bu ısıl işlemlerin yapı üzerindeki yapısal, morfolojik ve optik etkileri detaylı şekilde incelenmiştir. Yapılan karakterizasyonlarda; X-ışını Kırınımı tekniği ile kristal yapı, Atomik Kuvvet Mikroskobu ile yüzey morfolojisi, Taramalı Elektron Mikroskobu–Enerji Dağılımlı X-Işını Spektroskopisi ile yüzeyin elementel bileşimi ve Ultraviyole–Görünür Bölge Spektroskopisi ile optik geçirgenlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, cihaz performansını değerlendirmek amacıyla Akım Yoğunluğu–Gerilim ve Güç–Gerilim ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, tavlama sıcaklığının film morfolojisi ve cihaz verimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Özellikle 380°C'de tavlanmış NTO-3 numunesinin, daha düzgün yüzey morfolojisi ve yüksek optik özellikler sergileyerek güneş hücresi performansını optimize ettiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, Nb katkılı TiO₂'nin uygun tavlama koşulları altında perovskit güneş hücresi yapısında etkin bir elektron taşıma tabakası malzemesi olarak kullanılabileceği ortaya konmuştur. Bu çalışma, yüksek verimli ve kararlı perovskit güneş hücrelerinin geliştirilmesine yönelik literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, the fabrication and characterization of perovskite-based solar cells were investigated, focusing on titanium dioxide (TiO₂) thin films with and without niobium (Nb) doping, employed as the electron transport layer. Undoped (NTO-0) and Nb-doped TiO₂ films at doping ratios of 3% (NTO-3), 5% (NTO-5), and 7% (NTO-7) were deposited onto fluorine-doped tin oxide substrates at room temperature via the radio frequency RF magnetron sputtering technique. Optical analysis performed using Ultraviolet–Visible Spectroscopy revealed that the bandgap energy Eg of the NTO-3 sample was determined to be 3.333 eV, indicating its superiority over the other compositions in terms of suitability for perovskite layer deposition. Based on these findings, the solar cell architecture was completed by sequential deposition of the perovskite active layer, hole transport layer, and electrodes onto the NTO-3 film. To improve the crystallinity and surface adhesion of the electron transport layer prior to perovskite deposition, NTO-3 samples were annealed at 340°C, 380°C, and 420°C, and the structural, morphological, and optical effects of these thermal treatments were comprehensively analyzed. Characterization studies included X-ray diffraction for crystal structure analysis, atomic force microscopy for surface morphology, scanning electron microscopy combined with energy-dispersive X-ray spectroscopy for elemental surface composition, and UV-Vis spectroscopy for optical transmittance evaluation. Additionally, Current Density–Voltage and Power–Voltage measurements were carried out to assess the device performance. The results demonstrated that annealing temperature significantly influences the film morphology and device efficiency. Notably, the NTO-3 sample annealed at 380°C exhibited smoother surface morphology and enhanced optical properties, leading to an optimized solar cell performance. In conclusion, Nb-doped TiO₂ films were demonstrated to be effective electron transport layer materials for perovskite solar cell applications when subjected to appropriate annealing conditions. This study contributes to the literature on the development of efficient and stable perovskite solar cells.