Eğitim kurumlarında pazarlama İstanbul'daki devlet ve vakıf üniversitelerinin pazarlama amaçlı halkla ilişkiler faaliyetlerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
Marketing in educational institutions a research on determining the public relations activities of public and foundation universities in Istanbul for marketing purposes
- Tez No: 659229
- Danışmanlar: PROF. DR. A. FİLİZ SUSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Küreselleşen dünya ile birlikte ürün ve hizmetlerin sayısı ve türünde önemli ölçüde artışlar meydana gelmiştir. Bu durum ürün ve hizmet sektöründeki rekabet ortamını da arttırmıştır. Sektördeki ürün ve hizmet sağlayıcıları yaşamlarını sürdürebilmek ve rekabet avantajı elde edebilmek için çeşitli pazarlama ve halkla ilişkiler faaliyetlerine ihtiyaç duymaya başlamışlardır. Hedeflenen kitle üzerindeki etkisinin daha fazla olması nedeniyle pazarlama ve halkla ilişkiler faaliyetleri çoğu zaman birlikte kullanılmıştır. Pazarlama ve halkla ilişkilerin ortak amaç ve stratejilerle hareket ediyor olması pazarlama amaçlı halkla ilişkilerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Pazarlama amaçlı halkla ilişkiler araç ve yöntemleri ise hem halkla ilişkiler hem de pazarlama alanlarından yararlanılarak oluşturulmuştur. Günümüzde bu araç ve yöntemlerden yararlanarak pazarlama amaçlı halkla ilişkiler faaliyetlerini gerçekleştiren çok sayıda ürün ve hizmet sağlayıcısının bulunduğunu söylemek mümkündür. Bir hizmet türü olan eğitim sektöründe de bu tür faaliyetlerin kullanılmaya başlandığı ilgili literatür incelendiğinde görülmüştür. Bu tez çalışması yükseköğretim alanında faaliyet gösteren devlet ve vakıf üniversitelerinin pazarlama amaçlı halkla ilişkiler faaliyetlerinin betimlenmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda üniversite sayısının en fazla olduğu İstanbul'daki devlet ve vakıf üniversiteleri araştırma sahası olarak seçilmiştir. Araştırmada yüz yüze görüşme tekniği kullanılmış ve bu kapsamda ilgili üniversitelerin tanıtım faaliyetlerini yürüten birim sorumlularıyla görüşülmüştür. Araştırma sonucunda elde edilen veriler çalışma içerisinde tablolar yoluyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the globalizing world, there has been a significant increase in the number and type of products and services. This also increased the competitive environment in the product and service sector. Product and service providers in the industry have started to need various marketing and public relations activities in order to survive and gain competitive advantage. Marketing and public relations activities are often used together due to the greater effect on the target audience. The fact that marketing and public relations act with common goals and strategies led to the emergence of public relations for marketing purposes. Public relations tools and methods for marketing purposes were created by making use of both public relations and marketing fields. Today, it is possible to say that there are many product and service providers that carry out public relations activities for marketing purposes by using these tools and methods. When the relevant literature is examined, it is seen that such activities are being used in the education sector, which is a service type. This thesis study aims to describe public relations activities of public and foundation universities operating in higher education for marketing purposes. In this context, public and foundation universities in İstanbul, which has the highest number of universities, have been selected as research areas. In this research, face to face interview technique was used and in this context, the department responsible for the promotional activities of the relevant universities were interviewed. The data obtained as a result of the research were interpreted through tables in the study.