Pelvik organ prolapsusu olan kadınlarda klinik pilates egzersizlerinin ağrı, yaşam kalitesi ve cinsel fonksiyon üzerine etkisi
The effect of clinical pilates exercises on pain, quality of life and sexual function on women with pelvic organ prolapse
- Tez No: 659239
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamız pelvik organ prolapsusu olan kadınlarda klinik pilates egzersizlerinin ağrı, yaşam kalitesi ve cinsel fonksiyon üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya evre I ve evre II pelvik organ prolapsusu olan 38 kadın dahil edildi. Bireyler tedavi (n=19) ve kontrol (n=19) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna sadece pelvik organ prolapsusu semptomları hakkında bilgi verildi ve herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Tedavi grubuna haftada 3 gün 8 hafta süreyle fizyoterapist eşliğinde klinik pilates egzersizleri uygulandı. Bireyler ağrı, yaşam kalitesi ve cinsel fonksiyon açısından değerlendirildi. Ağrıyı değerlendirmek için Mcgill ağrı ölçeği kısa formu(MAÖ-KF) ve kadın genitoüriner ağrı indeksi(KAGİ), yaşam kalitesini değerlendirmek için prolapsus yaşam kalitesi ölçeği(P-YK), cinsel işlevi değerlendirmek için ise kadın cinsel işlev ölçeği(FSFI) kullanıldı.Değerlendirmeler çalışma öncesi ve çalışma sonrası olmak üzere tüm bireylere iki kez uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the effect of clinical pilates exercises on pain, quality of life and sexual function on women with pelvic organ prolapse. 38 women with stage I and stage II pelvic organ prolapse were included in the study. Individuals were divided into two groups as treatment (n=19) and control (n=19). The control group was only informed about the symptoms of pelvic organ prolapse and any practice was not done. Clinical pilates exercises were applied to the treatment group 3 days a week for 8 weeks, accompanied by a physiotherapist. Individuals were evaluated in terms of pain, quality of life and sexual function. Mcgill pain scale short form (MAI-SF) and Female genitourinary pain index (KAGI) were used to evaluate pain, Prolapse quality of life scale (P-QOL) was used to evaluate quality of life, and Female sexual function index (FSFI) was used to evaluate sexual function. Evaluations were applied to all individual twice, before and after the study.