Yetişkinlerde öz-şefkat düzeyleri ve aleksitimi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between self-compassion and alexithymia in adults
- Tez No: 659240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Öz-şefkat ile ilgili yapılan çalışmaların son yıllarda artış gösterdiği fakat aleksitimi düzeyleriyle ilişkisinin incelendiği çalışmaların kısıtlı olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda, yapılan bu çalışmanın amacı, erişkin bireylerde öz-şefkat ve aleksitimi düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. 18-65 yaş arası 154 katılımcıyla yapılan çevrimiçi anket çalışmasında katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Öz-duyarlılık Ölçeği ve Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAS-20) uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, aleksitimi alt boyutları olan duyguları tanımada güçlük, duyguları ifadede güçlük ve dışa dönük düşünce ile aleksitimi toplam puanlarının öz-şefkat alt boyutlarıyla anlamlı ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, duyguları tanımada güçlük, duyguları ifadede güçlük ve aleksitimi toplam puanları cinsiyet değişkeni ve öz-şefkat bilinçlilik alt boyut puanları tarafından anlamlı düzeyde yordanmaktadır. Erkeklerin ve bilinçlilik alt boyutu puanları düşük olan katılımcılar aleksitimi alt boyut ve toplam puanlarının yüksek oluşunu anlamlı düzeyde açıklamaktadır. Örneklemde, erkeklerin aleksitimi alt boyut ve toplam puanlarının kadınlara göre daha yüksek; kadınların ise öz-şefkat toplam puanlarının erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, öz-şefkati geliştirmeye yönelik müdahalelerde ve yapılacak ileri araştırmalarda aleksitiminin ele alınması gereken önemli bir değişken olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It has been known that the studies on self-compassion have increased in recent years, but the studies on the relationship between alexithymia levels are limited. Accordingly, the purpose of this study is to examine the relationship between self-level and alexithymia levels among adults. In the online survey study conducted with 154 participants between the ages of 18-65, the participants were administered the Sociodemographic Information Form, the Self-Compassion Scale and the Toronto Alexithymia Scale (TAS-20). According to the findings obtained in the study, it was found that the total scores of alexithymia sub-dimensions, difficulty in expressing emotions, difficulty in identifying emotions, and extra-oriented thinking and alexithymia total scores were significantly related to the self-compassion subdimensions. In addition, the total scores of difficulty in identifying emotions, difficulty in expressing emotions and alexithymia total scores are predicted significantly by gender and mindfulness sub-dimension. Participants who have lower scores in mindfulness sub-dimensions and being a male explained the alexithymia sub-dimension and total scores significantly. In the sample, alexithymia sub-dimension and total scores of men were higher than women; however, the total self-compassion scores of women were found to be significantly higher than men. In line with the findings obtained in the study, alexithymia can be considered as an important variable that should be addressed in interventions to improve self-compassion and further research.