Üsküdar Üniversitesi klinik psikoloji yüksek lisans öğrencilerinde kronotipi ve uyku kalitesi ve yorgunluk arasındaki ilişki
The relationship between chronotype and sleep quality and fatigue in Üsküdar University clinical psychology graduate students
- Tez No: 659241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Uyku insan hayatının 1/3'ünü kapsamaktadır. Uyku ile ilgili sorunlar da toplum genelinin yaklaşık 1/3'ünde görülmektedir. Uyku ile ilgili sorunların nedenleri; kronotip özellikleri, kötü uyku kalitesi, yorgunluk ve bu etmenlerin birbiriyle ilişkisi olabilmektedir. Uyku ile ilgili sorunlar üniversite öğrencilerinde daha sık görülmektedir. Bu çalışmada bahsedilen durum, rastgele seçilen 196 Üsküdar Üniversitesi klinik psikoloji yüksek lisans öğrencileri arasında araştırılmıştır. Araştırmada; Sabahçıl-Akşamcıl Anketi, Pittsburgh Uyku Kalitesi Envanteri ve Brief Yorgunluk Envanteri kullanılmıştır. Öğrencilerin %11,7'si sabahçıl tip (n=23), %68,4'ü ara tip (134) ve %19,9'u akşamcıl tip (n=39) kronotipe sahiptir.
Özet (Çeviri)
Sleep covers 1/3 of human life. Problems with sleep are also seen in about 1/3 of the general population. Causes of problems with sleep; chronotype characteristics, poor sleep quality, fatigue and these factors may be related. Sleep related problems are more common among university students. The situation mentioned in this study was investigated among 196 Üsküdar University clinical psychology graduate students selected randomly. In this study; Moorningness-Eveningness Questionnaire, Pittsburgh Sleep Quality Inventory and Brief Fatigue Inventory were used. %11,7 (n=23) of students are mornıng type, %68,4 (n=134) of them are intermediate type and %19,9 (n=39) of them are evening type.