Üniversite öğrencilerinin namus algısı ile sosyal ağ kullanımı arasındaki ilişki
The relation between perception of honor and usage of social networks among undergraduate students
- Tez No: 659242
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN TİMUR TAŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Araştırma üniversite öğrencilerinin namus algısı ile sosyal ağ kullanımı arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ilişkisel türde yapılmıştır. Araştırmanın evreni Muş Alparslan Üniversitesine bağlı fakülte ve yüksekokullarda öğrenim gören 5021 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, güç analizi ile belirlenen 1628 öğrenci olarak belirlenmiştir. Araştırmada veriler Katılımcı Tanıtım Formu, Kadına İlişkin“Namus”Anlayışı Tutum Ölçeği (KİNATÖ) ve Sosyal Ağları Kullanım Amaçları Ölçeği (SAKAÖ) kullanılarak araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), tukey HSD testi, pearson kolerasyon analizi ve Cronbach Alfa güvenirlik analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to find out the relation between undergraduate students' perceptions of honor and their usage of social networks. Methods and Materials: The study has been conducted with descriptive-relational method. The (statistical) universe of the study comprises 5021 students who are studying at various faculty and collages of Mus Alparslan University. The sample of the study consists of 1628 students who have been identified with power analysis method. The researcher has collected data of the study by using Participant Information Form, The Attitude Scale for Women Related Conception of 'Honor' (ASWRCH) and The Purpose of the Usage of Social Networks Scale (PUSNS). The statistical evaluation of the data has been carried out via percentage distribution, arithmetic average, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Tukey's HSD test, Pearson correlation analysis and Cronbach Alpha reliability analysis.