Pazarlama amaçlı halkla ilişkiler bağlamında müze pazarlama: Türkiye'deki özel müzelerin web siteleri üzerine bir inceleme
Museum marketing in the context of public relations for marketing purpose: A study on the websites of private museums in Turkey
  1. Tez No: 659248
  2. Yazar: MUSTAFA ABANOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİYE FİLİZ SUSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Sanat, kültür, bilim ve tarih ile ilgili birikimlerin sergilenme alanı olan müzeler geçmişi günümüze taşıyan ölümsüz, toplumsal hafızlardır. Günümüz de yaşanan sosyal, ekonomik, politik, kültürel ve teknolojik gelişmelerle birlikte müzecilik ve müzeye olan yaklaşımlar da gelişmeler ve değişimler yaşanmıştır. Önceleri sadece temel sorumlulukları çerçevesinde koleksiyonlarını koruyup sergileyen müzeler giderek çağdaş müzecilik anlayışı ile yeniden yapılanmıştır. Çağdaş müzecilik ile günümüz müzeleri kitle iletişim araçları, eğitim programları, sosyal ve kültürel etkinliklerle ziyaretçilere ulaşabilecekleri, ziyaret kalitesini arttırıcı, ziyaretçi tatmin ve sadakatini ön planda tutan yeni müzecilik anlayışı bağlamında pazarlama yöntem ve teknikleri uygulanmaya başlanmıştır. Bu tez çalışmasında kuruluş, görev, yönetim, gözetim, denetim şekil ve şartları ile tamamen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı 269 özel müze içerisinde hem sanatsal kaygıları hem de bilimsel faaliyetleri ihmal etmeyen, elde ettiği başarılar, yönetim ve işletme fonksiyonları göz önünde bulundurulduğunda iletişim faaliyetleri bakımından aktif bir yapı ve faaliyetler bütününe sahip olan müzeler içerisinde kurumsal web siteleri bulunan 98 müze incelenmiştir. Çalışmada içerik analizi yöntemi kullanılarak edilen veriler doğrultusunda müzelerde pazarlama amaçlı halkla ilişkiler faaliyetlerini tespit etmek amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında; incelenen müzelerin kurumsal web sitelerinde, pazarlama amaçlı halkla ilişkiler bağlamında profesyonel bir bakış açısıyla hareket etmedikleri ve dolayısıyla yeterli düzeyde iletişim faaliyetleri sürdürmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Museums exhibiting art, culture and history are everliving and communal hafizs that convey the past to the present. There has been some developments and changes in museum and museology approaches along with the social, economic, political, culturel and technological developments. Museums that protected and exhibited their collections within the scope of only their basic responsibilities at one time gradually constructed with the modern museology once again. Marketing methods and technics in the contexts of new museology approach which gives access to the visitors and prioritises visitor's satisfaction and loyalty, enhancing the quality of the visit through mass media, education programmes, social and cultural events has started to be applied in modern days' museums and museology. In this study, 98 out of 269 private museums being bound up with the terms and conditions of duty, administration, supervision and control of the T.C.Ministry of Culture and Tourism and General Directorate of Museums, not neglecting both artistic concerns and scientific actions, when achieved successes, administration and operation functions are taken into consideeration, the museums which have an overall active system and activities in terms of communication acitivities and have corporate web sites have been analyzed analyzed.In this study, determining the marketting purpose public relations activities in museums through the datas attained using the content analysis method is intended.In the light of the obtained data , It is come to conclusion that the analyzed museums don't process professionally as part of marketing purpose public relations on their websites and they don't take support, that's why, they don't carry on a sufficient level of communication activities.