Halkla ilişkilerde sosyal medya kullanımı: Özel öğretim kurumları üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
The use of social media in public relations: A comparative research on private educational institutions
- Tez No: 698721
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL KARLIDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Özel öğretim kurumları, kurumlarının tanıtımı için bir takım halkla ilişkiler faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Günümüzde kurumlar gelişen teknoloji ve altyapı ile birlikte halkla ilişkiler faaliyetlerini hedef kitleye ulaştırmada etkili bir mecra olan sosyal medyayı kullanmaktadır. Sosyal medya, kurum hakkındaki tüm bilgilerin yer aldığı, sürekli güncellemeye imkân tanıması, yazı, video ve görsel içeriklerin oluşturulup hedef kitleye iletilmesini sağlama noktasında halkla ilişkiler çalışmalarında kullanılmasını sağlayan önemli mecralardır. Bu çalışma, özel öğretim kurumlarının kurumsal sosyal medya platformları olan; Facebook, Twitter, YouTube, Instagram ve LinkedIn'i halkla ilişkiler amaçlı nasıl ve ne düzeyde kullandıklarını, bu hesaplarda hangi halkla ilişkiler modelleri bağlamında içerik paylaştıklarını, sosyal medya platformlarını ne kadar aktif ve ne amaçla kullandıklarını tespit etmek, kullanılan bu platformlar sayesinde hedef kitleye ulaşıp ulaşmadıklarını ve hedef kitleyle kurdukları iletişimin içeriğini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Çalışmanın evrenini Türkiye'de faaliyet gösteren 13.870 özel öğretim kurumu, örneklemini ise Türkiye'de kuruldukları ilk andan beri özel öğretim kurumu olan İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji, Bahçeşehir Koleji ve TED Koleji oluşturmaktadır. Çalışmada üç kurumun kurumsal sosyal medya hesapları içerik analizi yöntemiyle incelenmiş ve kurumların genel merkezlerinde bulunan pazarlama stratejileri ve sosyal medya ve kurumsal iletişim sorumluları ile yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan içerik analizi ve yapılandırılmış görüşmeler sonucunda, özel öğretim kurumlarının halkla ilişkiler amaçlı sosyal medya ağlarını kullanıp kullanmadıklarını ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmada özel öğretim kurumlarının değişen iletişim teknolojilerine kayıtsız kalmadığı ve halkla ilişkiler aracı olarak sosyal medya ortamlarını aktif bir şekilde kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Private educational institutions carry out various public relations activities for the promotion of their institutions. At present, institutions utilise social media as an influential medium for conveying public relations activities to the target audience associated with progressing technology and infrastructure. Social media is a crucial medium that involves all the information about the institution, enables it to be constantly updated and to be used in public relations studies to ensure that text, video and visual content are originated and transmitted to the target audience. The aim of this study is to determine how diligently and for what purposes Private Educational Institutions utilise Facebook, Twitter, YouTube, Instagram and LinkedIn composing their own corporate social media accounts; how and to what extent they use them for public relations purposes, what kind of public relations models they utilise to share their contents in these accounts, to reveal whether they access the target audience thanks to these platforms used and the content of their communication with them. The population of the research consists of 13,870 private educational institutions operating in Turkey. The research sample includes the ITU ETA Foundation Doğa College, Bahçeşehir College and TED College, which have been private educational institutions since their establishment in Turkey. In the study, corporate social media accounts of these three institutions were examined by content analysis method and structured interviews were conducted with marketing strategy, social media and corporate communication officials located in the institutions' .headquarters. The findings of the structured interviews and content analysis incidicate that private education institutions do not remain indifferent to the changing communication technologies and actively use social media platforms as public relations tool.