Experimental evaluation of natural vibration frequencies of un-damaged and damaged reinforced concrete buildings with laser vibrometry
  1. Tez No: 659251
  2. Yazar: SEFER ÖMERCAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. ESER ÇAKTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada Boğaziçi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Fonu katkısıyla alınmış olan lazer vibrometer cihazı kullanılarak bir seri ölçüm ve analiz gerçekleştirilmiştir. Öncelikle cihaz laboratuvar ve arazi koşullarında test edilmiş ve kayıtların güvenilirliği ortaya konmuştur. Daha sonra İstanbul'daki 103 betonarme yüksek yapıyı içeren bir arazi çalışması gerçekleştirilerek, söz konusu binaların hakim titreşim frakansları ve sönüm oranları belirlenmiştir. Oluşan veri seti kullanılarak Türkiye'deki betonarme yüksek yapılar için hakim frekans – bina yüksekliği arasında bir ilişki önerilmiştir. Son olarak İzmir'de 30.10.2020 Samos-Sığacık depreminde hasar alan ve almayan 38 binada ölçümler yapılarak bina hakim frekansı ve hasar seviyesi arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a laser vibrometer recently acquired with the support of the Boğaziçi University Scientific Research Projects Fund is tested and validated in laboratory and field conditions. It has been used in a survey carried out in Istanbul about fundamental frequency assessment of 103 tall buildings. The records obtained are analyzed, and a fundamental frequency – building height relationship for tall reinforced concrete buildings in Turkey is proposed. Furthermore, the laser vibrometer has been used in a survey for the assessment of fundamental frequencies of damaged and undamaged buildings in İzmir following the 30.10.2020 Samos-Sığacık earthquake. The records taken from 38 buildings are analyzed, and characteristics of fundamental frequencies of buildings in different damage states are discussed.