Sosyal medya fenomenlerinin popüler sinemaya aktarımı: Enes Batur 'Hayal mi Gerçek mi?' film analizi
Transfer of social media phenomena to popular cinema: Enes Batur 'Dream or Reality?' film analysis
  1. Tez No: 659250
  2. Yazar: ESRA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HÜLYA UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Modernleşmeyle, kitle iletişim araçları çeşitlenmiş ve dijital medyanın ortaya çıkışıyla beraber şöhret kültüründe de değişimler meydana gelmiştir. İnternetin getirdiği değişikliklerle sosyal medya, günümüzde sıradan insana çok kısa bir sürede şöhreti yakalama imkanı sağlamıştır. Sosyal medyanın bireylerin ünlü olabilmesine imkan sağlamasıyla son dönemlerde oldukça popüler olan“fenomen”kavramı hayatımıza girmiştir. Fenomenlerin en çok kullandıkları sosyal paylaşım sitesi olan YouTube'da paylaştıkları videolarla bir etkileşim ortamı oluşturarak kendilerine hayran kitlesi yaratmışlardır. Dijital ortamda çekilen videolar ile yeni medyada yer olan fenomenlerin bazıları daha sonra bu ünlerini geleneksel medyaya da taşımaya karar vermiştir. Bunların içinde de Türkiye'de en çok takipçi sayısına sahip olan Enes Batur da yer almaktadır. Sürekli olarak görünür olma arzusuyla sosyal ağlar üzerinden kendi videolarını çekmekte olup bu arzusunu sinemaya kadar taşımıştır. Genellikle komik unsurlar barındıran videolarıyla insanların dikkatini çekip popülariteyi yakalayan Enes, sinemaya komedi filmi çekmiştir. Bu film son dönem Türk komedi tür film filmlerinin belli başlı özelliklerini taşısa da YouTube videoları gibi Vlog tarzı bir film olduğundan sinemaya farklı bir bakış açısı getirmiştir.
Özet (Çeviri)
With modernization, mass media have diversified and with the advent of digital media, changes have occurred in the culture of fame.With the changes brought by the internet, social media has enabled ordinary people to catch the fame in a very short time.The concept of“ınfluencer”, which has become very popular in recent years, has entered our lives with the fact that social media allows individuals to become famous.They have created a fan base for them by creating an environment of interaction with the videos they share on YouTube, the social networking site that the ınfluencer use the most.Some of the ınfluencer in the new media and videos shot in digital media later decided to bring their reputation to traditional media.It also Batur in the number of Enes having the most followers in Turkey is located.With the desire to be constantly visible, he makes his own videos on social networks and has carried this desire to the Cinema.Enes, who caught the attention of people with his videos, which generally have funny elements, caught a comedy movie to the Cinema. Although this film carries the main features of recent Turkish comedy films, it was a Vlog-style film like YouTube videos and brought a different perspective to the Cinema.