Afgan ve Türk ceza hukukunda yaş küçüklüğü
The minority in Afghan and Turkish criminal law
  1. Tez No: 659259
  2. Yazar: MIR ELHAMUDDIN SADAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNDÜZ ALP ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde insanların modernleşmesi ve şehirlerin gelişmesi ile beraber, çocuk suçluluğu da toplumsal bir tehlike olarak artmaktadır. Aynı zamanda suçlu çocukların ıslah edilmeleri ve ceza vermeleri da zamanla daha çok önem kazanılmıştır. Yaş küçüklüğünün isnat yeteneğine ve cezai mesuliyetine etkisi dünyanın tüm hukuk sistemlerinde kabul edilmiştir. Bundan dolayı belirli bir yaşa girmemiş küçüklerin isnat yeteneğine sahip olmadıklarını, bazı yaş dönemlerinde de temyiz gücünün olmaması için isnat yeteneğinin tam bir şekilde mevcut olmaması kabul edilmiştir. Afgan ve Türk Ceza Hukukunda Yaş Küçüklüğü başlığı altındaki çalışmamızın birinci bölümünde Yaş Küçüklük Kavramını, İlişkisi, Türk ve Afgan Anayasalardaki Çocuklara ilişkin Özel Düzenlemeler, Birleşmiş milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi değinilecektir. İkinci bölümünde Türk Ceza Hukukunda Yaş Küçüklüğü Dönemleri ve Ceza Sorumluluğuna etkisi, Kusur Yeteneği, Küçüklerin Yaş Tespiti, Çocuklara Uygulanacak Güvenlik Tedbirleri ve Çocukların Denetimi incelenecektir. Çalışmanın son ve üçüncü bölümünde, Afgan Ceza Hukukunda Yaş Küçüklüğü Dönemleri ve Ceza Sorumluluğuna etkisi, Kusur Yeteneği, Küçüklerin Yaş Tespiti, Çocuklara Uygulanacak Güvenlik Tedbirleri ve Çocukların Denetimi anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, along with the modernization of people and the development of cities, juvenile delinquency is increasing as a social danger. At the same time, the correction and punishment of criminal children have gained more importance over time. The effect of being underage on the ability to attribute and criminal liability has been accepted in all legal systems of the world. Therefore, it has been accepted that minors who have not entered a certain age do not have the ability to attribute, and in some age periods, the ability to impute is not fully available so that they do not have the power of appeal. In the first part of our study under the title of Minority in Afghan and Turkish Criminal Law, the Concept of Age and Minority, its Relationship, Special Regulations Regarding Children in Turkish and Afghan Constitutions, United Nations Convention on the Rights of the Child will be discussed. In the second part, the Turkish Criminal Law, Minority Periods and its Effect on Criminal Liability Defect Ability, Age Determination of Minors, Security Measures to be Applied to Children, and Control of Children will be examined. In the last and third part of the study, the Minority Periods in Afghan Criminal Law and its effect on Criminal Liability, Defect Ability, Age Assessment of Minors, Security Measures to be Applied to Children and Control of Children will be explained.