Ceza muhakemesinde kanun yoluna başvuru hakkı
Right to remedy to legal procedure in criminal procedure
  1. Tez No: 766308
  2. Yazar: HAZAL ALGAN CANSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 500
Özet
“Ceza Muhakemesinde Kanun Yoluna Başvuru Hakkı”isimli bu çalışmada 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun m.260-266 arasında düzenlenen kanun yollarına başvuru hakkının, genel prensipleri ile hakkın ceza muhakemesi açısından genel kullanım koşullarının, CMK'nın benimsediği sistem çerçevesinde analitik olarak incelenmesi konu edilmektedir. Bu kapsamda öncelikle kanun yoluna başvuru hakkının muhakeme hukukundaki yeri ve önemi değerlendirilmiş, devamla söz konusu hakkın Anayasa ve uluslararası anlaşmalardaki normatif dayanakları incelenmiştir. Kanun yolunun bir dava olduğu nazara alındığında adil yargılanma hakkının gereklerinin kanun yolları safhasında da yerine getirilmesi zorunludur. Bu bağlamda son olarak söz konusu hakkın adil yargılanma hakkı ile olan ilişkisi güncel AİHM kararları ile birlikte sunulmuştur. Ceza muhakemesi hukukunda kanun yolunun tanımı ve ayırıcı özellikleri çalışmanın ana tartışmalı kısımlarını oluşturmaktadır. CMK'da öngörülen tüm kanun yollarını kapsayacak ve kanun yolu tanımını CMK'da öngörülen diğer hukuki çarelerden ayıracak kriterlerin belirlenmesi açısından hem Türk öğretisi hem de Alman öğretisinden istifade edilmiş ve güncel yargı kararları incelenmiştir. Kanun yolu tanımına ilişkin genel kriterlerin belirlenmesi sonucu hakkın süjeleri, kullanım koşulları ve sonuçları da söz konusu kriterlerle bağlantılı şekilde ve aynı sistem çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Analytical analysis of the general principles of the right to apply to legal remedies regulated between m.260-266 of the Code of Criminal Procedure No. 5271, and the general terms of use of the right in terms of criminal procedure, within the framework of the system adopted by the TCPC is the subject. In this context, first of all, the place and importance of the right to take legal action in the law of procedure has been evaluated, and then the normative basis of this right in the Constitution and international agreements has been examined. Considering that the remedy is a lawsuit, the requirements of the right to a fair trial must also be fulfilled at the stage of legal remedies. In this context, finally, the relationship of the right to a fair trial is presented together with the current ECtHR decisions. The definition and distinctive features of the remedy in criminal procedure law constitute the main controversial parts of the study. Both Turkish and German teachings have been used and current judicial decisions have been examined in order to determine the criteria that will cover all legal remedies envisaged in the TCPC and distinguish the definition of legal remedy from other legal remedies envisaged in the TCPC. As a result of the determination of the general criteria for the definition of legal remedy, the subjects of the right, the conditions of use and the results were evaluated in connection with the said criteria and within the framework of the same system.