Yatağa bağımlı yaşlı hastalara bakım verenlere uygulanan progresif kas gevşeme egzersizlerinin bakım doyumu, bakım yükü ve depresyon düzeyine etkisi
The effect of progressive muscle relaxation exercises on care satisfaction, care burden and depression level, applied to caregivers of bedridden elderly patients
- Tez No: 659268
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİSUN KAPUCU, DOÇ. DR. GÜLER DURU AŞİRET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Randomize kontrollü olarak yürütülen araştırmanın amacı, progresif kas gevşeme egzersizlerinin (PGE) yatağa bağımlı yaşlı bireylere bakım verenlerin bakım doyumu, bakım yükü ve depresyon düzeyine etkisini incelemektir. Araştırma, Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'nden hizmet alan yatağa bağımlı yaşlı hastalara bakım veren 20 bireyle 15 Mart 2019-15 Mart 2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Bakım Verenlerin Memnuniyetini Değerlendirme İndeksi ve PGE İzlem Formu kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki bakım veren bireylere haftada 4 defaolacak şekilde sekiz hafta süre ile PGE uygulatılmıştır.Araştırmanın örneklem seçiminde Pazartesi ve Perşembe günleri ev ziyareti yapılan bireyler kontrol grubuna, Salı ve Cuma günleri ev ziyareti yapılan bireyler ise müdahale grubuna alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki kare, t testi, bağımlı örneklem t testi ve tekrarlı ölçümler ANOVA testi kullanılmıştır. Uygulamanın sonunda müdahale grubunda yer alan bakım verenlerin bakım verme yükü ve depresyon düzeyinin kontrol grubunda yer alan bakım verenlere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğu saptanmıştır. Her iki grupta yer alan bakım veren bireylerin,bakım memnuniyeti düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı belirlenmiştir. Progresif kas gevşeme egzersizlerinin yatağa bağımlı yaşlı hastalara bakım veren bireylere uygulatılması ve kullanımının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this randomized controlled trialis to examine the effect of progressive muscle relaxation exercises (PMR) on care satisfaction, care burden and depression level of caregivers of bedridden elderly individuals. There search was conducted between March 15, 2019 and March 15, 2020 with 20 individuals who provide care to bedridden elderly patients who receive service from Aksaray University Training and Research Hospital Home Health Services Unit.The data of the study were collectedusing the Introductory Information Form, Zarit Caregiver Burden Scale, Beck Depression Scale, Carer's Assessment of Satisfaction Index and PMR Follow-up Form. Caregivers in the intervention group were administered PMR 4 times a week for eight weeks. In the sample selection of the study, individuals who had homevisits on Mondays and Thursdays were included in the control group, and thosewhowerevisited on Tuesdays and Fridays were included in the intervention group.Data were evaluatedusingchi-square, t test, dependent sample t test and repeatedmeasures ANOVA test. At the end of the intervention, it was determined that the caregiver burden and depression level of the caregivers in the intervention group were statistically significantly lower than those in the control group. It was determined that the rewasno statistically significant difference between the care satisfaction levels of the caregivers in both groups. It is recommended that progressive muscle relaxation exercises be applied to individuals who care for elderly patients who are dependent on the bed and their use should be widespread.