Güneydoğu Anadolu ağızlarının karşılaştırmalı ses bilgisi
Comparative phonology of Southeastern Anatolian dialects
- Tez No: 659301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tezde Güneydoğu Anadolu Ağızlarının karşılaştırmalı ses bilgisi özellikleri incelenmiştir. Giriş kısmı, Türkiye Türkçesi Ses Bilgisi İle İlgili Genel Bilgiler, Türkiye Türkçesi Ses Bilgisi Hakkında Yapılmış Çalışmalar, Ağızlar ve Ağız Çalışmalarıyla İlgili Genel Bilgiler, Türkiye Türkçesi Ağız Çalışmaları, Türkiye Türkçesi Ağızlarının Sınıflandırılması, Karşılaştırmalı Ağız Araştırmalarının Önemi, Güneydoğu Anadolu Ağızları Üzerine Yapılan Çalışmalar ve Tez Çalışmamızla İlgili Bilgiler başlıklarından oluşmaktadır. Çalışmanın inceleme kısmı Ünlüler, Ünsüzler ve Ses Olayları olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Ünlüler bölümünde, Güneydoğu Anadolu ağızlarında bulunan ünlülerin ortak ve farklı yönleri karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Ünsüzler bölümünde ele alınan ağızlarda bulunan ünsüzler, özellikleri açıklanarak ortak ve farklı yönleri karşılaştırılarak verilmiştir. Ses Olayları bölümünde ise ağızlar, ses olayları bakımından detaylı bir şekilde incelenip karşılaştırılma suretiyle ortak ve farklı yönler ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, aynı bölgede bulunan ağızlar arasında ses bilgisi yönünden ne gibi farklılıkların ve benzerliklerin olduğunu ortaya koyan karşılaştırmalı ağız çalışması olması yönüyle diğer ağız çalışmalarından farklıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the comparative phonological properties of Southeastern Anatolian Dialects have been examined. The introduction part is divided into the following sub-sections: General Information on the Phonetics of Standard Turkish, Studies Conducted on the Phonetics of Standard Turkish, General Information on Dialects and Dialect Studies, Studies on Turkish Dialects Spoken in Turkey, Classification of Turkish Dialects Spoken in Turkey, The Importance of Comparative Dialect Studies, Studies on the Dialects of Southeastern Anatolia, and Information on the Current Thesis. The examination part of the study consists of three parts: Vowels, Consonants and Sound Events. In the Vowels section, the common and different aspects of vowels in Southeastern Anatolian dialects are given comparatively. Consonants in the dialects discussed in the consonants section are given by explaining their characteristics and comparing their common and different aspects. In the Sound Events section, common and different aspects are tried to be revealed by examining and comparing the dialects in detail in terms of sound events. This study differs from other dialect studies in that it seeks to use a comparative approach to identify the phonetic similarities and differences of various dialects spoken in the same geographical region.