Sosyal medya pazarlaması etkinliğinin C kuşağı tüketicilerin marka değeri algısına etkisi
The effect of social media marketing effectiveness on the brand value perception of generation C consumers
- Tez No: 659302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY KIZGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde sosyal medyaların etkin bir iletişim aracı olarak sık tüketilmesi ve kişilerin birbirleriyle etkileşim halinde olması sayısız firmanın dikkatini çekmiştir. Bugün sosyal medyaları pazarlama amaçlı kullanmayan firma neredeyse yoktur. Bugüne kadar geleneksel medyalarla başarılı bir marka yönetimi sağlayan firmalar artık sosyal medyalarda marka yönetimi gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Sosyal medya firmalar tarafından gördüğü ilgi ile geleneksel medyaları da geride bırakmıştır. Firmaların sosyal medyalarda başarılı bir marka yönetimi yaratması başarılı ve etkili bir sosyal medya pazarlamasından geçmektedir. Bu çalışmanın amacı, sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen stratejilerin C kuşağı tüketicilerin marka değeri algılarına etkisini incelemek olup sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen stratejilerin etkisini ortaya koymaktır. Bu bağlamda geleneksel medyalardan yoksun, sosyal medyaları aktif bir şekilde kullanan bir marka olan Xiaomi markası örnek marka olarak seçilmiş ve marka ile sosyal medya arasında köprü görevi gören Türkiye'deki C kuşağı örneklem olarak seçilmiştir. 386 kişiye yapılan anketler SPSS v25 yardımı ile analiz edilmiş olup sosyal medya pazarlamasının marka değerini ve bütün boyutlarını olumlu yönde etkilediği, Xiaomi markasının sosyal medya pazarlaması üzerinden gerçekleştirdiği çalışmalarını orta düzeyde ve başarılı bir şekilde yürüttüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the frequent consumption of social media as an effective communication tool and the interaction of people with each other has attracted the attention of countless companies. Today, there are almost no companies that do not use social media for marketing purposes. Until today, companies that have provided successful brand management with traditional media are now trying to brand management in social media. Social media has surpassed traditional media with the interest it received by companies. It takes a successful and effective social media marketing for companies to create a successful brand management in social media. The aim of this study is to examine the effect of social media strategies on the brand value perceptions of generation C consumers and to reveal the effects of the strategies implemented on social media. In this context, devoid of traditional media, social media selected as Xiaomi, a brand brand brand using samples in an active way and acting as a bridge between the brand with social media is selected as samples C generations in Turkey. Surveys made to 386 people were analyzed with the help of SPSS v25, and it was concluded that social media marketing positively affected the brand value and all its dimensions, and that the Xiaomi brand carried out its work on social media marketing moderately and successfully.