M1/M2 makrofaj ve meme kanseri ko-kültür modelinde Selinexor'un epitelyal mezenkimal değişim yolağı üzerine etkisi
Effect of Selinexor on epithelial mesenchymal transition pathway in M1/M2 macrophage and breast cancer co-culture model
  1. Tez No: 979606
  2. Yazar: HALİL BALAMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ŞEN HALICIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZTATLICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Medical Biology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, MDA-MB-231 hücrelerinde tümör mikroçevresinin (TME) bileşenlerinden biri olan tümörle ilişkili makrofajların (TAM) epitelyal mezenkimal değişim (EMD) süreci üzerindeki etkilerini ve XPO1 inhibitörü Selinexor'un bu süreçteki düzenleyici rolünü araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. TME içerisinde yer alan makrofajlar, fenotipik olarak proinflamatuvar (M1) veya antiinflamatuvar (M2) özellik gösterebilir. M1 makrofajlar anti-tümör, proinflamatuvar ve bağışıklığı destekleyici bir rol oynar, M2 tipi makrofajlar, tümör hücrelerinin proliferasyonunu, anjiyogenezi, invazyonu ve metastatik kapasitesini artırarak kötü prognozla ilişkili olduğu bilinmektedir. Nükleer taşıma proteini XPO1, tümör baskılayıcı proteinlerin çekirdekten sitoplazmaya taşınmasında görev alır. XPO1'in aşırı ekspresyonu, bu proteinlerin çekirdek dışına çıkarak fonksiyonlarını kaybetmesine ve apoptozun baskılanmasına neden olur. Selinexor, XPO1'i seçici olarak inhibe ederek tümör baskılayıcı proteinlerin çekirdek içinde tutulmasını sağlar, böylece hücre proliferasyonunu ve metastatik potansiyeli azaltır. Bu çalışmada, MDA hücresi ile M1 ve M2 fenotipine polarize edilmiş RAW 264.7 makrofajlarının ko-kültür modeli oluşturulmuş ve bu ko-kültür modelinde selinexorun EMD belirteçleri üzerindeki etkileri immünositokimyasal (ICC) yöntemle değerlendirilmiştir. Bulgularda, M1 makrofajların varlığında E-kaderin ekspresyonunda anlamlı bir artma, vimentin ve N-kaderin ekspresyonunda anlamlı bir azalma gözlendi. M2 makrofajlarının varlığında ise vimentin ve N-kaderin ekspresyonunda artma, E-kaderin ekspresyonunda azalma gözlendi. Selinexor uygulamasının ise bu değişimleri tersine çevirdiği bulundu. Sonuçlar, Selinexor'un TME'yi hedef alarak MDA-MB-231 hücrelerinde EMD'yi ve metastatik potansiyeli baskıladığını göstermektedir. Bu durum, XPO1'in hedeflenmesinin meme kanseri tedavisinde metastatik potansiyelin azaltılmasında umut verici bir strateji olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of tumor-associated macrophages (TAMs), one of the main components of the tumor microenvironment (TME), on the epithelial–mesenchymal transition (EMT) process in MDA-MB-231 cells and to evaluate the regulatory role of the XPO1 inhibitor Selinexor in this process. Macrophages within the TME can exhibit distinct phenotypes, displaying either proinflammatory (M1) or anti-inflammatory (M2) properties. M1 macrophages play antitumor, proinflammatory, and immune-supportive roles, whereas M2 macrophages are known to be associated with poor prognosis by enhancing tumor cell proliferation, angiogenesis, invasion, and metastatic capacity. The nuclear transport protein XPO1 is responsible for exporting tumor suppressor proteins from the nucleus to the cytoplasm. Overexpression of XPO1 leads to the translocation of these proteins out of the nucleus, resulting in loss of function and inhibition of apoptosis. Selinexor selectively inhibits XPO1, ensuring the nuclear retention of tumor suppressor proteins and thereby reducing cell proliferation and metastatic potential. In this study, a co-culture model was established using MDA-MB-231 cells and Raw 264.7 macrophages polarized into M1 and M2 phenotypes. The effects of Selinexor on EMT markers were evaluated by ICC analysis. The findings demonstrated a significant increase in E-cadherin expression and a decrease in vimentin and N-cadherin expression in the presence of M1 macrophages. In contrast, co-culture with M2 macrophages resulted in increased vimentin and N-cadherin expression and decreased E-cadherin expression. Selinexor treatment was found to reverse these alterations. Overall, the results indicate that Selinexor suppresses EMT and metastatic potential in MDA cells by targeting the TME, suggesting that XPO1 inhibition may represent a promising therapeutic strategy for reducing metastasis in breast cancer.