Türkiye kamu hastaneleri için sürdürülebilirlik performans ölçümünde BSC ile entegre edilmiş bahp model önerisi ve bu modele ilişkin ampirik bir çalışma
Public hospitals for turkey in sustainability performance measurementbahp model proposal integrated with bscand an empiric study on this model
  1. Tez No: 659331
  2. Yazar: ŞULE SARIKOYUNCU EMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 435
Özet
Daimi olma yeteneği olarak tanımlanan sürdürebilirlik kavramı; kaynakların sömürülmesinin önüne geçilmesi, yatırımların, teknolojik ve kurumsal gelişmenin uyum içinde olduğu, insan gereksinimi ve beklentilerini karşılama sürecinde geçmişten gelen sosyo kültürel değerlere bağlı kalınarak; hem bugünün hem de geleceğin korunduğu dengeli bir ortamda değişiminin sağlanması olarak tanımlanabilir. Çevresel, ekonomik ve sosyal olarak üç boyutta ele alınan Sürdürülebilirlik, ekonomik faaliyetlerin sosyal ve ekolojik etkileri ile ekonomiye bağlanmaktadır. İşletmeler de, gerek üretim süreçleri, gerek ürettikleri ürün ve/veya hizmetlerin tüketimi gerekse kendi geleceklerini güvence altına almak bağlamında sürdürebilirlik kavramının aktif oyuncularıdır. Bu nedenle, Sürdürülebilirlik, değerlerini artırmak ve kârlılıklarını sürdürebilmek için temel bir gereklilik haline gelmiştir. Sağlık hizmetleri doğası gereği çevresel faktörlerden, sosyal, kültürel, teknolojik ve ekonomik değişim ve gelişimlerden etkilenmekte ve faaliyetleri ile bu değişime yön vermektedir. Ülkemizde, sürdürebilirlik konusunda hastanelerin bulunduğu mevcut durumun tespitinin yapılması, çözülmesi gereken handikapların neler olduğuna ilişkin bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda, yaygın olarak kullanılmakta olan Sürdürebilirlik Standart, Çerçeve ve Hedefleri; Balanced Scorecard İşletme Performansı Yönetim Sistemi ile entegre edilerek“Sürdürülebilirlik Performans Karnesi Yönetim Modeli”çerçevesinde“Hastanelerde Sürdürebilirlik Performansını Ölçmeye Yönelik Standart Ölçeği”anketi geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek çerçevesinde, sürdürebilirlik konusundaki durum tespitinin yapılabilmesi, işletme performansı hedefleri ile sürdürebilirlik hedeflerinin hastane faaliyetlerine entegre edilebilmesi için geliştirilmesi ve çözüme kavuşturulması gereken kritik potansiyel alanların tesbit edilebilmesine yönelik bir yöntem sunulması amaçlanmıştır. Uygulama bölümünde, bu yöntemle Adana ve Kütahya İllerinde bulunan Kamu Hastanelerinin Sürdürülebilirlik Performansı ölçülmeye ve değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability defined as the ability to be permanent; preventing the exploitation of resources, investments, technological and institutional development are in harmony, adhering to socio-cultural values from the past in the process of meeting human needs and expectations; it can be defined as ensuring a change in a balanced environment where both today and the future are protected. Sustainability, which is handled in three dimensions environmentally, economically, and socially, is linked to the economy through economic activities' social and ecological effects. Businesses are also active players in the concept of sustainability in terms of production processes, consumption of the products and/or services they produce, and securing their future. Therefore, sustainability has become a primary requirement for businesses not only to 'do something good' but also to increase their value and maintain their profitability. This necessity requires businesses to evaluate and measure their sustainability performance, which has made it a must to integrate business performance with sustainability performance. Health services are affected by environmental factors, social, cultural, technological, and economic changes and developments due to their nature, and they guide this change with their activities. In our country, there is no study to determine hospitals' situation on sustainability and to identify the points that need improvement. In our study, Sustainability Standards, Frameworks, and Objectives, which are widely used are; The“Standard Scale for Measuring Sustainability Performance in Hospitals”questionnaire was developed within the framework of the“Sustainability Performance Scorecard Management Model”by integrating with the“Balanced Scorecard Business Performance Management System.”The aim is to provide a method for determining the situation on sustainability, integrating business performance targets and sustainability targets into hospital activities, and determining the directions needed to be improved in this way. In the implementation section, the Sustainability Performance of Public Hospitals in Adana and Kütahya provinces measured and evaluated with this method.