Betonarme yapılarda olumsuzluk parametrelerinin farklı taşıyıcı sistemlerde incelenmesi
Investigation of negatively parameters in reinforced concrete structures in different structural systems
  1. Tez No: 659334
  2. Yazar: GÜLSÜM TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Betonarme yapılar özelliklerinden dolayı ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Betonarme yapılar genel olarak sadece salt çerçeve sistemlerinden oluşabildiği gibi çerçeve + betonarme perdelerden oluşturulabilmektedir. Depremlerden dolayı betonarme yapılarda diğer yapılara oranla daha fazla hasar meydana gelmektedir. Bu hasarların temel nedenlerinden biri olarak yapıda bulunan olumsuzluklardır. Yapıda bulunan olumsuzluklar yapının deprem performansını olumsuz olarak etkilemekte ve hasar derecesini arttırabilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, yedi katlı örnek bir betonarme yapı için salt çerçeve ve çerçeve + betonarme perde olmak üzere iki farklı taşıyıcı sistem seçiminin yanı sıra depremde yaygın yapısal hasar nedenleri olan kısa kolon, yumuşak kat, planda düzensizlik ve ağır çıkma olumsuzluk parametreleri dikkate alınmıştır. Her iki farklı taşıyıcı, sistem her bir olumsuzluk parametre değeri değişken seçilerek analizler gerçekleştirilerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışma ile olumsuzluk parametrelerin farklı taşıyıcı sistemlerdeki etkisini ortaya koymak adına yapılmıştır. Çalışma ile özellikle betonarme perdelerin yapılardaki olumsuzluk durumlarının etkilerini daha aza indirgemek adına bir çözüm olabileceği sonucunu bir kez daha ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Reinforced-concrete structures are widely used in our country and in the world due to its properties. Reinforced-concrete structures can generally only consist of frame systems as well as frame + reinforced-concrete shear walls. More damage occurs in reinforced-concrete structures compared to other structures due to earthquakes. One of the main causes of these damages is the negativity in the structure. The negativities in the building affect the earthquake performance of the building negatively and increase the degree of damage. Within the scope of this study, besides the selection of two different structural systems, namely frame and frame + reinforced-concrete shear walls, for a seven-story example reinforced-concrete structure, with negativity parameters which are common causes of structural damage in earthquake, were taken into consideration as short column, soft story, irregularity in plan and heavy overhang. Analyses were carried out and comparisons were made by selecting the variable for each negative parameter value for both different structural systems. The study was conducted to reveal the effects of negativity parameters on different structural systems. With this study, it once again reveals that reinforced-concrete shear walls can be a solution in order to reduce the effects of adverse situations in buildings.