Sokak taraması yöntemleri kullanılarak Van ili Muradiye ilçesi Yenişehir mahallesindeki betonarme ve yığma yapıların bölgesel deprem risk dağılımının bilgisayar destekli belirlenmesi ve haritalandırılması
Computer aided determination and mapping of the regional earthquake risk distribution of reinforced concrete and masonry structures in the Yenişehir district, Muradiye, Van province using street scanning methods
- Tez No: 771736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUVAFIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez kapsamında, Muradiye ilçe merkezinin büyük bir bölümünü oluşturan Yenişehir mahallesindeki çoğu binanın sokak tarama yöntemi ile deprem risklerinin tespit edilmesi üzerine bir saha çalışması yapılmıştır. Bu tez kapsamında 308 adet betonarme ve 93 adet yığma yapı olmak üzere toplam 401 adet yapı incelenerek, Muradiye ilçesinin Yenişehir mahallesinin yapı deprem risk dağılımı belirlenmiştir. Sokak tarama metodu ile betonarme yapılar da olumsuzluk parametreleri olan, yumuşak kat, ağır çıkma, yerel zemin koşulları ve görünen bina kalitesi değerlendirilerek sonuçlar elde edilmiştir. Yığma yapıların olumsuzluk parametreleri olan duvar boşluk oranı, görünen yapı kalitesi, yerel zemin koşulları, duvar boşluk düzeni değerlendirilip sonuçlar elde edilmiştir. Muradiye ilçesinin Yenişehir mahallesinde bulunan binaların performans puanları belirlenmiş ve deprem risk haritası elde edilmiştir. Bu tez çalışması, Muradiye ilçesi Yenişehir mahallesinde bulunan yapıların hangilerinin deprem öncesinde yıkılması veya güçlendirilmesi gerektiği kararını verme açısından örnek bir çalışma olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a field study was conducted on the detection of earthquake risks by street scanning of many buildings in the Yenişehir district, which from whole city center of Muradiye district center. Within the scope of this thesis, a total of 401 buildings (308 reinforced concrete and 93 masonry structures), were examined and the earthquake risk distribution of the Yenişehir neighborhood of the Muradiye district was determined. With the street scanning method, the results were obtained by evaluating the negative parameters of reinforced concrete structures such as soft floor, heavy overhang, local ground conditions and apparent building quality. The negative parameters of the masonry structures, the wall space rate, the apparent quality of the building, the local ground conditions, the wall space order were evaluated and the results were obtained. The performance scores of the buildings in the Yenişehir neighborhood of the Muradiye district were determined and an earthquake risk map was obtained. This thesis will be an exemplary study in terms of deciding which structures in the Yenişehir neighborhood of Muradiye district should be demolished or strengthened before the earthquake.