Betonarme yapılarda tasarım spektrumlarının olumsuzluk parametreleri üzerindeki etkisi
The effect of design spectrum on negative parameters in reinforced-concrete structures
- Tez No: 690918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son deprem yönetmeliği ile coğrafi koordinatlara özel tasarım spektrumlarının kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışma kapsamında, Diyarbakır iline ait tüm ilçelerden birer coğrafik nokta seçilerek farklı coğrafik konumların il içinde depremsellik parametrelerini ve tasarım spektrumlarını hangi düzeyde etkilediği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada dikkate alınan tüm coğrafik konumlar için güncel deprem yönetmeliğinde belirtilen dört farklı yer hareket düzeyi ve beş farklı yerel zemin koşulu dikkate alınarak deprem parametreleri, yatay ve düşey elastik tasarım spektrumları elde edilerek sonuçlar karşılaştırılmıştır. Elde edilen tasarım spektrumları kullanılarak, örnek olarak seçilen betonarme yapı farklı olumsuzluk parametreleri dikkate alınarak yapısal analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kısa kolon, yumuşak kat, planda düzensizlik ve kat adedi parametreleri değişken olarak seçilmiştir. Çalışmada dikkate alınan her bir coğrafik konum için elde edilen tasarım spektrumları her bir olumsuzluk parametresi için ayrı ayrı kullanılarak analiz sonuçları elde edilmiştir. Çalışma ile hem coğrafik konuma özel tasarım spektrumlarının hem bu spektrum eğrilerinin yapıda bulunabilecek olumsuzluk parametrelerine etkisi ayrı ayrı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It has become mandatory to use specific design spectra for geographical coordinates with the latest seismic code. Within the scope of this study, it was tried to determine at what level different geographic locations affect the seismicity parameters and design spectra within the city by choosing one geographical point from each of the districts of Diyarbakır. For this purpose, earthquake parameters, horizontal and vertical elastic design spectra were obtained for all geographic locations considered in this study, taking into account four different ground motion levels and five different local ground conditions specified in the current seismic code, and the results were compared. Structural analyses were carried out by taking into account the different negativity parameters of the reinforced-concrete structure selected as an example by using the obtained design spectra. Short column, soft story, irregularity in plan and number of stories were chosen parameters as variables in this study. Analysis results were obtained by using the design spectra obtained for each geographic location considered in the study separately for each negativity parameter. With this study, the effects of both geographic location-specific design spectra and these spectrum curves on the negativity parameters that can be found in the structure were examined separately.