Hastanede yatan yaşlı hastalarda beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi ve beslenme alışkanlıklarının hastanedeki klinik sonuçlarla ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of the nutritional habits of hospitalized older adults and investigation of the relationship between nutritional habits and hospital outcomes
- Tez No: 659336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET CEMAL KIZILARSLANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Hastaneye yatan yaşlı hastalarda, beslenme alışkanlıklarını tespit etmek ve beslenme alışkanlıklarıyla hastanedeki klinik sonuçlar arasındaki ilişkileri incelemek. Metod: Çalışmaya iç hastalıkları servislerinde yatan 60 yaş üstündeki 200 hasta (yaş ortalaması 72,9 ± 8,5 yıl, %59,5'i kadın) dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, yatış nedenleri, kronik hastalıkları, ilaç kullanım öyküleri kaydedildi. Hastalar, hastaneye yatış gününde, yaşlı diyet indeksi (EDI), mini-nutrisyonel değerlendirme-kısa formu (MNA-SF) ve kırılganlık indeksi (Frail indeks) ile değerlendirildi. Hastanede yatış süreleri, yoğun bakım ihtiyacı olup olmaması ve hastane klinik sonuçları kaydedildi. Bulgular: EDI skorlamasına göre; sağlıksız beslenenlerin oranı %91,5 olarak bulundu. Hastaların %56'sının kırılgan olduğu, %17'sinin ise malnütre olduğu belirlendi. EDI skoru; boy (rho=0,183), kilo (rho=0,142), MNA-SF skoru (rho=0,204), GFR (rho=0,152) ve ALT (rho=0,278) ile pozitif yönde, zayıf düzeyde, istatistiksel olarak anlamlı korelasyon göstermekteydi (sırasıyla, p=0,009; 0,046; 0,004; 0,032 ve
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: To identify nutritional habits in hospitalized older adults and to examine the relationships between dietary habits and clinical outcomes in the hospital. Methods: A total of 200 patients over 60 years old (mean age 72.9 ± 8.5 years, 59.5% female) hospitalized in the internal medicine wards were included in the study. The demographic characteristics, the reasons for hospitalization, chronic diseases, drug usage history of the patients were recorded. The patients were evaluated by Elderly Dietary Index (EDI), Mini-nutritional assessment-short form (MNA-SF) and FRAIL index at the time of the hospitalization day. Length of hospital stay, need of intensive care and hospital clinical outcomes were also recorded. Results: According to the EDI scoring, the rate of unhealthy diets among study population was 91.5%. It was determined that 56% of the patients were frail and 17% were malnourished. EDI score was found to be significantly, positively and weakly correlated with height (rho=0.183), weight (rho=0.142), MNA-SF score (rho=0.204), GFR (rho=0.152) and ALT (rho=0.278) level (p=0.009; 0.046; 0.004; 0.032; and