Yüksek yağ, düşük karbonhidrat içeren enteral ürün destekli diyetin koah'lı hastaların kan gazlarına, laboratuvar bulgularına, akciğer fonksiyon testlerine ve antropometrik ölçümlerine etkisi
  1. Tez No: 739762
  2. Yazar: GÜZİN TÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT MEHMET MERCANLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu ça1işma Ekim 2000-Temmuz 2002 tarihleri arasında Türkiye Ondokuzmayıs Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Kliniğinde yatan, akut döneminde olan ve kronik başka hastalığı bulunmayan, yaşları 30-70 arasında değişen 30 KOAH'lı erkek hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Grup 1'de olan hastalara 10 gün normal hastane diyeti (R3), 2.gruptaki hastalara da günlük enerjilerinin %50'si normal hastane diyetinden, %50'si yüksek yağ, düşük CHO içeren enteral üründen gelecek şekilde deney diyeti verilmiştir. Çalışmanın 1, 10.günlerinde; solunum fonksiyon testleri, antropometrik ve biyokimyasal ölçümler alınmıştır. Hastalara sosyo-ekonomik durumlarını, beslenme alışkanlıklarını içeren anket formu uygulanmıştır. Sigara içimi, son bir yıldaki kilo kaybı, yaş, boy, kilo, BKİ'leri gruplar arasında benzer bu1unmuştur (p>0.05). 10 günlük besin tüketiminde iki grup arasında, CHO, yağ, fosfor, kalsiyum, demir, tiamin, riboflavin, niasin, vitamin C, bakır, çinko, magnezyumun ortalama alımlarında anlamlı fark bulunurken (p0.05). Biyokimyasal testlerde; 1. ve 10. gün ölçümler arasında 1.grupta kan, urik asit, CPK, 2.grupta kolesterol, HDL'de anlamlı fark olduğu görülmüştür (p0.05). Antropometrik ölçümlerde her iki grupta 1. ve 10. günler arasında fark bulunamamıştır (p>0.05). Bulgular arası korelasyonlara bakıldığında, 1.gruptaki hastaların l.gün FEV ölçüm değerleri ile 10.gün ortalama yağ tüketimleri arasında (r =0.524) 2.grupta ki hastaların 10.gün BKİ değerleri ile 10.
Özet (Çeviri)
This study was performed on the hospitalized 30 patients in the Division of Pulmonary Diseases in Faculty of Medicine, Ondokuzmayis University between October 2000 and July 2002. All patients had an acute episode of COPD Without any associated disease. All were men between 30 and 70 years-old age. Patients were randomly divided into 2 equal groups, normal hospital diet intake group and study group, respectively. The % 50 of total calorie requirement of study group was given with normal hospital diet, and remaining % 50 of it was given with low carbohydrate and high lipid diet enterally (Pulmocare ©). First and l0'h day of the study blood samples were taken to laboratory analysis, RFT and anthropometrical measurements were performed. In addition a socioeconomic status and nutrition habits were surveyed. Blood gases were studied every other day. Smoking habits, age, height, weight, weight loss in last year and body mass index (BMI) distribution were not statistically different in the groups (p>0.05). The given mean amount of carbohydrate, fat, phosphor, calcium, iron, thiamine, riboflavin, niacin, vitamin C, cupper, zinc and magnesium were statistically significant (p0.05), in respect to study groups. Uric acid and CPK values in-group 1, and cholesterol and HDL values in-group 2 were statistically significant according to the 1 s' and 10" day blood analyses (p0.05).