Cam iyonomer esaslı farklı kaide materyallerinin yüzey pürüzlülükleri ve kompozit rezine bağlanma kuvvetlerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of surface roughness of different glass ionomer base materials and shear bond strength to composite resins
- Tez No: 659345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, cam iyonomer esaslı 4 farklı restoratif materyalin yüzey pürüzlülükleri ve kompozit rezine bağlanma kuvvetleri açısından karşılaştırılmasıdır. Tüm örnekler, akrilik bloğun tam ortasındaki 5x5 mm'lik boşluğa sırasıyla Ketac Molar (3M, ESPE), Cam Karbomer (GCP Dental, Leiden, Hollanda), BioActive Base/Liner (Pulpdent, USA), Fuji II LC (GC, Tokyo, Japonya) yerleştirilerek hazırlandı. Ardından 24 saat boyunca 37℃ distile suda bekletildi. Kaide materyallerinin yüzey pürüzlülüğü testi için 24 (n= 6) örnek bir profilometre cihazı (Taylor Hobson Surtronic Range) ile değerlendirildi. Kaide materyallerinin kompozit rezine makaslama bağlanma kuvvetlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi için kullanılacak toplam 64 (n= 8) cam iyonomer esaslı kaide materyallerinin üzerine universal adeziv rezin (G-Premio Bond, GC, Tokyo, Japonya) uygulandı. Takiben 2x2 mm boyutunda universal kompozit rezin (Essentia, GC, Tokyo, Japonya) bir pleksiglas kalıp yardımıyla uygulanarak üretici firmanın talimatları doğrultusunda polimerize edildi. Ardından örnekler iki gruba ayrıldı. İlk grup 5-55 C 5000 devir ısıl döngü testine (MOD Dental MTE-101, Esetron Mekatronik Ltd Şti, Ostim, Türkiye) tabii tutuldu ve bu örneklerin universal bir test cihazında 0,5 mm/dk'lık kafa hızı ile makaslama bağlanma dayanımı test edildi. İkinci gruptaki tüm örnekler ise ısıl döngü testi uygulanmadan makaslama bağlanma dayanımı yine universal test cihazında ölçüldü. Kırılma yüzeyleri koheziv, adeziv, karma olarak stereomikroskop altında değerlendirildi. Ayrıca her gruptan ısıl döngü uygulanmış ve uygulanmamış birer örneğe Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM) incelemesi yapıldı. Çalışmada materyal ve ısıl döngü testi uygulamasının makaslama bağlanma dayanımı üzerindeki ortak etkisinin değerlendirilmesinde Two-way ANOVA testi kullanıldı. Materyallere göre makaslama bağlanma dayanımı ve pürüzlülük değerlendirilmesinde Oneway ANOVA testi kullanıldı. Elde edilen bulgulara göre; en pürüzlü yüzey Cam Karbomer'in kullanıldığı örneklerden elde edildi. Isıl döngü testi uygulanmayan tüm örneklerin kompozit rezinlere makaslama bağlanma dayanımı, ısıl döngü testi uygulanan örneklerden daha yüksek bulundu. En düşük makaslama bağlanma kuvveti ise yine Cam Karbomer'in kullanıldığı örneklere aitti. Sonuç olarak; Fuji II LC, Ketac Molar ve BioActive base/liner materyalleri klinik kullanıma uygun materyaller olarak gözlenmekle birlikte, özellikle BioActive materyali ideal kaide materyali olma yolunda umut vadetmiştir. Cam Karbomer simanın uzun dönemli performansı yetersiz bulunmuştur ve daha ileri çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to evaluate the surface roughness of 4 different glass ionomer based restorative materials and shear bond strength to composite resin. Base materials, Ketac-Fill (3M, ESPE), Glass Carbomer (GCP Dental, Leiden, The Netherlands), Bioactive Base/ Liner (Pulpdent, USA) and Fuji II LC (GC, Tokyo, Japan) were placed into acrylic resin model with 5 mm in diameter and 5 mm in depth. Then the specimens were kept in distilled water at 37 ℃ for 24 hours. For the surface roughness test of the base materials, 24 (n = 6) samples were evaluated with a profilometer (Taylor Hobson Surtronic Range). Universal adhesive resin (G-Premio Bond, GC, Tokyo, Japan) was applied on a total of 64 (n = 8) glass ionomer based base materials to be used to comparatively evaluate the shear bond strength of the base materials to the composite resin. Subsequently, 2x2 mm universal composite resin (Essentia, GC, Tokyo, Japan) was applied with the aid of a plexiglass mold and polymerized according to the manufacturer's instructions. Then the samples were divided into two groups. The first group was submitted to thermal cycle test (MOD Dental MT-101, Esetro Mechatronics Co., Ltd Ostim, Ankara, Turkey) with 5-55 C 5000 cycle and the shear bond strength was tested with a universal tester with 0.5 head speed. All samples in the second group were measured in the universal test device for shear bond strength without applying thermal cycling. The fracture surfaces were evaluated under stereomicroscope as cohesive, adhesive and mixed. Additionaly, Scanning Electron Microscope (SEM) examination was performed on one sample from each group with and without thermal cycling. Two-way ANOVA test was used to evaluate the effect of material type and thermal cycle test application on shear bond strength. Oneway ANOVA test was used to evaluate the shear bond strength and roughness according to materials. According to the findings obtained; the roughest surface was obtained from the samples with Glass Carbomer. The shear bond strength of the composite resins of all samples without thermal cycling was found to be higher than the samples with thermal cycling test. The lowest shear bonding strength was belonged to the samples in which Glass Carbomer was used. As a result; Although Fuji II LC, Ketac Molar and BioActive base/ liner materials have been observed as suitable materials for clinical use, BioActive material in particular has promised to become the ideal base material. The long-term performance of the Glass Carbomer cement has been found to be insufficient and further studies are required.