Harput (Elazığ) Güney-Güneybatısındaki mağmatik kayaçların petrografik incelenmesi
The Petrographic investigation of magmatic rocks in the S-SW of Harput (Elazığ)
- Tez No: 65935
- Danışmanlar: PROF. DR. A. FEYZİ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ill oz YÜKSEK LİSANS TEZİ HARPUT (ELAZIĞ) GÜNEY GÜNEYBATISINDAKİ MAGMATİK KAYAÇLARIN PETROGRAFİK İNCELENMESİ Ayşe CANLI Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı 1997; Sayfa: 61 2 İnceleme alanı, Elazığ İlinin kuzeyinde Harput Bucağı çevresinde yaklaşık 72 Km lik bir alanı kapsamaktır. Çalışma alanında yaşlıdan gence doğru Permo-Triyas yaşlı Keban Metamorfîtleri, Üst Kretase yaşlı Elazığ Mağmatiteri, Maestrihtiyen yaşlı Harami Formasyonu, Orta- Üst Eosen yaşlı Kırkgeçit Formasyonu, Üst Miyosen-Alt Pliyosen yaşlı Karabakır Formasyonu yüzeylemektedir. Rekristalize kireçtaşlan ile temsil olunan Permo-Triyas yaşlı Keban Metamorfîtleri, Elazığ Mağmatitleri üzerine bindirme fayı ile gelmiştir. Üst Kretase yaşlı Elazığ Mağmatitleri, diyorit, monzodiyori, kuarsdiyorit ve tonalitten oluşan derinlik kayaçlan, bazaltik yastık lavlar, lav akıntıları, andezitler, andezitik piroklastitlerden oluşan yüzey kayaçlan ile tüm bunları kesen granitik bileşimli derinlik kayaçları ve dasit bileşimli yüzey kayaçlan ile volkano-sedimanlardan oluşmuştur. Granit grubu kayaçlar içerisinde, mafik mikrogranüler mağmatik anklavlar (MME) görülmektedir.IV Elazığ Magmatitleri'ni uyumsuz olarak örten Üst Maestrihtiyen yaşlı Harami Formasyonu ; tabanda kırmızı renkli konglomera ve kumtaşlarından oluşmakta, üste doğru ise kumlu kireçtaşı ve kireçtaşıyla devam etmektedir. Harami Formasyonunu uyumsuz olarak örten Kırkgeçit Formasyonu; zayıf çimentolu, kanal dolgusu şeklinde ve yanal yayılımı olmayan konglomera, tabakalı kumtaşı kumlu-killi kireçtaşı ve marnlarla temsil edilmektedir. Kendisinden daha yaşlı birimleri uyumsuz olarak örten Karabakır Formasyonu, inceleme alanında olivinli bazalt andezit ve konglomeralardan oluşmaktadır. Çalışma alanının en genç birimi konglomera ve kumtaşlarından meydana gelen Kuvaterner yaşlı alüvyonlardır Jeokimyasal veriler sonucunda; Elazığ Mağmatitleri'nin, bazikten asit'e kadar değişen bileşime sahip, kalkalkalen seriye ait ada yayı ürünü kayaçlardan meydana geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area covers a region of 72 km in the vicinity of Harput, to the nort of Elazığ. The rocks units of the investigated are (from the oldest to the youngest ); Permo- Triassic Keban Matamarphics, Upper Kretaceous Elazığ Magmatics, Maestrichtion Harami Formation, Middle - Upper Eocen Kırkgeçit Formation, Upper Miocene -Lower Pliocene Karabakir Formation. Permo-Triassic Keban Metamorphics represented with rechristallized limestones overlain the Elazığ Magmatics by a thurst fault. The Elazığ Magmatics outcropping largçly in the Elazığ region contain plutonic rocks composed of diorites monzodiorites, quartz diorites tonaütes, volcanic rocks that are composed of basaltic pillow-lavas, andesitic lavas andesitic pyroclastics. Granitic and dasitic rocks cut also all of these units Elazığ Magmatics also consist of volcano- sedimentary rocks.Granitic rocks include mafic microgranular magmatic enclaves (MME). The Harami Formation, which unconformably covers the Elazığ Magmatics, consists of red colored conglomerates and sandstones at the base and grades up wards into sandy limestones. The Kırkgeçit Formation overlaining discordantly The Harami Formation is represented with slight cemented, lenticular body conglomerates, layered sandstone sandy- clayed limestone and marbles. The Karabakir Formation covers unconformably the older units an consists of olivine basalts, andesites and conglomerates in the study area. The youngest unit of the study area is Plio- Quaternary alluvium. As a result of geochemical datas, it is determine that The Elazığ Magmaticis has a composition from basic to asidic and they accur from the rock of island arc product belonging to calcalcalen serie. KEY WORDS: Elazığ Magmatics, Granitoid, Enclaves.