Romantı̇k ı̇lı̇şkı̇lerde yetı̇şkı̇nlerı̇n öfkeyı̇ gösterme bı̇çı̇mlerı̇ yordayıcısı olarak bağlanma stı̇llerı̇nı̇n, toplumsal cı̇nsı̇yet rollerı̇ne daı̇r tutumlarının ve problem çözme becerı̇lerı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
Investigation of attachment styles, attitudes towards gender roles, and problem-solving skills as predictors of adults' anger in romantic relationships
  1. Tez No: 659350
  2. Yazar: NİHAN KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yapılan araştırmanın amacı, romantik ilişkilerde yetişkinlerin öfkeyi gösterme biçimlerinin yordayıcısı olarak bağlanma stillerinin, toplumsal cinsiyet rollerine dair tutumlarının ve problem çözme becerilerinin incelenmesidir. Araştırma Türkiye genelinde romantik ilişkisi olan birçok kadın ve erkeğin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi 100 kadın 57 erkek olmak üzere toplam 157 kişi oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan katılımcıların yaş ortalaması 42'dir (en küçük=19, en büyük=68). Araştırmada romantik ilişki flört, sözlü- nişanlı ve evli tanımları üzerinden açıklanmıştır. Bu tanım içerisinde romantik ilişkisi olan yetişkin kadın ve erkekler çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma COVID-19 önlemleri nedeniyle yalnızca internet üzerinden gönderilen formlar üzerinden gerçekleştirilmiştir. Formlar verilmeden katılımcılara bilgilendirilmiş onam formu sunulmuştur ve katılımcılar onaylamıştır. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçekleri, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE), Sosyal Problem Çözme Envanteri (SPÇE- KF) ve Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ) kullanılmıştır. Sürekli değişkenlere ait gruplar arası karşılaştırmalar Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri ile gerçekleştirildi. Kruskal Wallis testi ile yapılan karşılaştırmalarda gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunduğunda farkın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek için post hoc Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanıldı. Değişkenler arasındaki doğrusal ilişki Spearman korelasyon testi ile değerlendirildi. Sürekli değişkenlere ait gruplar arası karşılaştırmalar Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri ile gerçekleştirildi. Kruskal Wallis testi ile yapılan karşılaştırmalarda gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunduğunda farkın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek için post hoc Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanıldı. Değişkenler arasındaki doğrusal ilişki Spearman korelasyon testi ile değerlendirildi. Basit doğrusal regresyon analizinde hesaplanan p değeri
Özet (Çeviri)
The study aims to examine attachment styles, attitudes towards gender roles, and problem-solving skills as predictors of adults' anger in romantic relationships. The research has been carried out in Turkey with the participation of many women and men who have romanticrelationships. The sample of the study consists of 157 people, 100 women, and 57 men. The average age of the participants participating in the research is 42 (youngest = 19, oldest = 68). In the study, a romantic relationship was explained through the definitions of dating, verbal- engaged, and married. In this definition, adult women and men with romantic relationships were included in the study. The study was conducted only on forms sent over the internet due to COVID-19 measures. The informed consent form was presented to the participants before the forms were given and the participants approved. Demographic Information Form, Trait Anger and Anger Expression Style Scales, Experiences in Close Relationship Inventory, Social Problem Solving Inventory, and Gender Roles Attitude Scale were used as data collection tools. Comparisons of continuous variables between groups were performed using Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests. Post hoc Bonferroni corrected Mann Whitney U test was used to determine which groups caused the difference when there was a statistically significant difference between the groups in the comparisons made with the Kruskal Wallis test. The linear relationship between variables was evaluated using the Spearman correlation test. Variables with a p-value of