Birinci gün bilirubin değerinin neonatal hiperbilirubinemi olgularının değerlendirilmesinde prediktif değeri
The predictive value of first-day bilirubin levels in the early discharge of newborns
  1. Tez No: 659349
  2. Yazar: EMEL KABAKOĞLU ÜNSÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BOZAYKUT, DOÇ. DR. İLKE ÖZAHİ İPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yenidoğanlarda en sık karşılaşılan sorunların başında gelen hiperbilirubinemi, kernikterus ve kalıcı beyin hasarına sebep olabildiği için günümüzde halen önemini korumaktadır. Son yıllarda yenidoğanların mümkün olan en kısa sürede taburcu edilmeleri gerektiği fikri pek çok kişi tarafından kabul görerek birçok ülkede uygulanmaya başlamıştır. Bu yüzden hiperbilirubinemi geliştirebilecek riskli yenidoğanların belirlenmesi de önem kazanmıştır. Çalışmamızda, bu amaçla sağlıklı, miadında doğmuş yenidoğanların 24.saat TSB değerlerine bakılarak sonradan hiperbilirubinemi gelişebilecek bebeklerin önceden tahmin edilebilmesi amaçlandı. Miadinda, sağlıklı ≥ 2500 gr ve 37. gestasyonel hafta üzerinde doğmuş 300 bebeğin, 24.saat ve 5. gün TSB düzeyleri takip edildi. TSB değerinin 17 mg/dl'nin üzerinde olması ''hiperbilirubinemi'' olarak kabul edildi ve bebekler fototerapiye alındı. Fototerapiye alınan grup ile fototerapiye alınmayan grup, kan uygunsuzluğu olan ve olmayan grup, 24.saat TSB değeri ile hiperbilirubinemi gelişme olasılığı açısından birbirleriyle karşılaştırıldı. Kan grubu uygunsuzluğu olan grup ve fototerapiye alınan grubun 24. saat TSB düzeyleri anlamlı derecede yüksek bulundu. En yararlı cut-off noktası ise 6.5 mg/dl olarak belirlendi. Sonuç olarak; anne-bebek arasında kan grubu uygunsuzluğu varsa hiperbilirubinemi olasılığının daha yüksek olduğu; 24.saat TSB düzeyi 6.5 mg/dl ve üzeri değerlerde olan bebeklerde %50 ihtimalle fototerapi ihtiyacı olacağı için, bu bebeklerin yakın takibe alınması gerektiği; 6.5 mg/dl değerinin altında ise %97.72 oranla hiperbilirubinemi gelişmeyeceği, bu 67 bebeklerin hiperbilirubinemi açısından risksiz olduğu ve ailelerine gerekli uyarılar yapılarak taburcu edilebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Early discharge of newborns is essential because of social, economic an medical reasons in our area, but it increases readmission rates especially for hyperbilirubinemia. Hence, predicting the high risk neonates for subsequent hyperbilirubinemia is required. This study was designed to investigate which level of total serum bilirubin (TSB) at the first day could be used to predict hyperbilirubinemia. Methods: The venous blood samples obtained from 300 newborns at post-partum 24±6 hours for blood group, direct coomb's, TSB and direct bilirubin level (DBL). These newborns were followed up during 5- day and TSB and DBLwere detected in 90 newborns with jaundice again according to Kramer dermal zones at 120±6 hours of age. Results: In 23.3% of 90 newborns phototherapy was needed. The cut off value of TSB at the first day to define newborns at high risk for subsequent hyperbilirubinemia was 6.50 mg/dl with positive predictive value 19.75%, negative predictive value 97.72%. At that point sensitivity was 76.19%, specificity was 76.70%. Conclusion: The cut-off point of 6.5 mg/dl of TSB at the first day might be used to predict subsequent hyperbilirubinemia risk at healthy, full-term early discharged newborns as the test is economic and available in all healthcare units.