İstanbul'da şehirleşmenin yağış üzerindeki etkisi
The effect of urbanization on rain in Istanbul
  1. Tez No: 659377
  2. Yazar: MEHMET KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS GÖNENÇGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son 50 yıldır gerçekleşen şehirleşme süreci, şehirlerde yüzey değişimlerine neden olurken, diğer yandan yağış gibi iklim parametreleri üzerinde de önemli rol oynamaktadır. Bu bakımından 1950'lerden beri hızlı bir şehirleşme süreci içerisinde bulunan İstanbul bu amaçla çalışma alanı olarak belirlenmiş, uzun yıllık meteorolojik veri setleri üzerinden bu süreç çalışılmıştır. Bu tezde İstanbul'da şehirleşme sürecinin meydana getirdiği büyümenin“günlük toplam yağışlar”ve“kar yağışlı gün sayısı”verileri üzerindeki değişimlere ne derece etkili olduğu incelenmiştir. Bu amaçla İstanbul sınırları içerisindeki Florya, Sarıyer, Kumköy-Kilyos, Şile ve Kadıköy Rıhtım meteoroloji istasyonlarına ait uzun yıllık“günlük toplam yağışlar”ve“kar yağışlı gün sayısı”verileri üzerinde -Kruskal Wallis H testi -Rregresyon Analizleri -Ki-Kare ve Ki-Kare Benzerlik Oranı Testleri yapılarak % 95 anlamlılık düzeyinde yapılan sorgulamalarla, aylık ve mevsimlik dağılımların anlamlılığı üzerinde çalışılmıştır. Bun sonuçlara göre,“Günlük toplam yağışlarda”uzun yıllık ortalamada bazı aylarda istatistik olarak anlamlı artışlar görülmektedir.“Kar yağışlı gün sayıları”üzerinde yapılan regresyon analizlerine göre yıllar arttıkça kar yağışlı olan gün sayıları azalış göstermektedir. Bu durum bize İstanbul'da şehirleşme sürecinin, yağış parametresi üzerindeki değişimler hakkında sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
While the urbanization process that has taken place in the last 50 years causes surface changes in the cities, it also plays an important role on climate parameters such as precipitation. In this respect, Istanbul, which has been in a rapid urbanization process since 1950s, has been determined as a study area for this purpose and this process has been studied over long term meteorological data sets. In this thesis, the extent to which the growth caused by the urbanization process in İstanbul is affected by the changes on the“ daily total precipitation”and“ the number of days with snowfall”data are examined. For this purpose, the data on long-term“daily total precipitation”and“number of snow days”belonging to the Florya, Sarıyer, Kumköy-Kilyos, Şile and Kadıköy Rıhtım meteorology stations within the borders of Istanbul. -Kruskall Wallis H Test -Regression Analysis -Chi-Square and Chi-Square Similarity Tests With the inquiries made at the level of %95 significance, the significance of monthly and seasonal distributions was studied. According to these results, there is a statistically significant increase in the long-term average of“daily total precipitation”in some months. According to the regression analysis performed on the“snow days”number of years, the number of days with decreases as the years increase. This situation gives us results about the changes in the urbanization process and precipitation parameters in İstanbul.