Türkiye'de popüler kültür bağlamında selfie
- Tez No: 659376
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN İRVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İçinde bulunduğumuz dijital dönemin gündelik hayatta her alanı gitgide nasıl pratikleştirdiği ve minimalleştirdiği görülmektedir. Selfie fotoğraflar da bir anlamda bu dönüşümün fotoğrafçılık alanındaki ürünüdür. Giderek küçülen fotoğraflama cihazları artık herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir hale geldi. Tüm teknolojik gelişimlerden önce de insanların kendilerine ve dış görünüşlerine duydukları merak ve ilgi kendini göstermekteydi. İlk fotoğraf makinelerinin ortaya çıktığı zamanda dahi, ayna gibi yansıtıcı cisimlerin yardımıyla kendisini fotoğraflayan insan, günümüzde bunu“ön kamera”gibi teknolojilerle daha kolay uygulayabilmekte. Fotoğrafın icadıyla doğan, dijitalleşmeyle pratikleşen, sosyal medya gibi yeniliklerle popülerleşen fotoğrafçılık, çeşitli platformlarda bir bakıma çağa ayak uydurma olarak görülen yeni alışkanlıklar ve deneyimler sonucunda selfie akımı halini aldı. Bu kapsamda anket yapılarak gerçekleştirilen çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde popüler kültür ele alınmış, ikinci bölümde popüler kültür ürünü olarak selfie incelenmiş, üçüncü bölümde ise nicel araştırma bulguları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital era that we live in, make our lives more pratical and minimal. Selfies are the products of this digital transformation. Photographic apparatus became smaller and accessible. Before the all of this technological innovation, the people had been given importance to themselves and their physiognomy. At the same time, they had been photographed themselves by the help of mirrors even though there was not technological competence. Today, it is getting easier since invention of the front camera technology. Photography showed up by invention of the photograph, got practical by digital transformation and have catched on by social media. At the present time, it transformed as selfie by the people want to keep up with the times with new experiences and habits. It has been researched and maked a survey within this framework. This thesis has written up as three parts. The popular culture subject has been handled at the first section. Selfie culture has been analyzed within this context at the second section and the verity of quantitative research has been studied at the last section.