Electrochemical formation of cold shield for optoelectronic devices
Optoelektronik cihazlar için soğuk kalkanın elektrokimyasal yöntemlerle oluşturulması
- Tez No: 659407
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Strike bakır ile kaplanmış alüminyum yüzeyler üzerine yaklaşık 60 µm kalınlığında bakır kaplamalar, yapılarının karşılaştırılması için bakır sülfat ve pirofosfat banyoları kullanarak hazırlanmıştır. Yüksek kızılötesi yansıtıcılığa sahip, düşük gerilimli, az pürüzlülüğe sahip, [220] doğrultusunda yönlenmiş küçük taneli bakır kaplamalar özellikle düşük akım yoğunlukları (8.5 mA/cm2) kullanılarak bakır pirofosfat banyosundan elde edilmiştir. Az pürüzlü, yansıtıcı, [200] doğrultusunda yönlenmiş, difüzyon bariyeri olarak kullanılacak nikel kaplamalar darbeli/ters akım yöntemi kullanılarak, uygulanan pozitif ve negatif akım yoğunlukları sırasıyla 100 ve 55 mA/cm2 olduğu durumda, organiksiz Watts elektrolitinden elde edilmiştir. Asit siyanür altın banyosu kullanılarak nikel kaplama üzerine oluşturulmuş yapışkan altın kaplaması detaylı olarak çalışılmamıştır. Karartma çözeltisi araştırılmış ve kadifemsi bakır oksit yapısının elde edilmesi için uygun çalışma koşulu 2.5 M NaOH, 0.225 M NaClO olarak bulunmuştur. Uzun reaksiyon zamanları (150 sn.) ultraviyole-görünür ve kızılötesi dalga boylarında yüksek emilime sahip yüzeyler oluşturulması için kullanılabilir. Ayrıca, iki basamaktan oluşan oksitlenme mekanizması ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
About 60 µm thick copper depositions on the strike plated aluminum surfaces, were prepared from acid copper sulfate and copper pyrophosphate electrolytes to compare structural properties of the deposits. High infrared reflective, stress free, smooth and fine grained copper deposits of a [220] preferred direction were obtained from pyrophosphate electrolyte especially at low current densities (8.5 mA/cm2). Smooth and reflective nickel deposits of [200] preferred direction were formed as a diffusion barrier from an organic-free Watts's electrolyte by pulse reverse plating condition, where positive and negative applied currents densities were 100 and 55 mA/cm2, respectively. Adherent gold plating made from acid cyanide gold plating bath over the nickel deposits was not deeply investigated. Blackening solution was researched and optimum operating conditions were found as 2.5 M NaOH, 0.225 M NaClO to form velvet copper oxide films. Long reaction times (150 s) could be used to form high absorbing surfaces both in the ultraviolet-visible and infrared range. Moreover, a two-step oxidation mechanism was proposed for the blackening process.