Kurumsal sosyal sorumluluk ve çevre muhasebesi: Tekstil sektöründe bir uygulama
Corporate social responsibility and environmental accounting: An application in textile sector
  1. Tez No: 659424
  2. Yazar: OSMAN SEYİTOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BİLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Firmalar ekonomik ve finansal hedeflere ulaşmaya çalışırken sosyal beklentileri de dikkate almalıdır. Kurumsal sosyal sorumluluk bu beklentilerin karşılanması sürecinde önemli bir rol üstlenmektedir. Kurumsal sosyal sorumluluğun çevresel yönlerinden birini ise firma bazında çevresel yapının korunmasına hizmet eden çevre muhasebesi uygulaması oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, firmaların kurumsal sosyal sorumluluk anlayışları ile boyutsal düzlemdeki çevre muhasebesi algıları arasındaki ilişki düzeyini belirlemektir. Araştırmanın örneklemini Gaziantep Organize Sanayi Bölgelerinde yer alan 155 tekstil firması oluşturmaktadır. Basit rassal örnekleme tekniğinin kullanıldığı araştırmada yüz yüze anket yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında ulaşılan verilerin analizinde çok değişkenli istatistiksel analiz teknikleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda araştırmaya katılan firmaların boyutsal açıdan kurumsal sosyal sorumluluk anlayışları ile çevre muhasebesine yönelik algıları arasında çeşitli düzeylerde pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Söz konusu firmaların kurumsal sosyal sorumluluk anlayışlarının çevre muhasebesi algılarını etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca bazı demografik değişkenler açısından firmaların kurumsal sosyal sorumluluk anlayışları ile çevre muhasebesi algılarının da farklılaşma sergilediği görülmüştür. Anahtar Sözcükler Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Çevre, Çevre Muhasebesi
Özet (Çeviri)
Firms should take social expectations into account while trying to achieve economic and financial goals. Corporate social responsibility plays an important role in meeting these expectations. One of the aspects of corporate social responsiblity is environmental accounting practices, which serves to protect the environmental structure on a firm's basis. The aim of this study is to determine the level of relationship between firms' understanding of corporate social responsibility and their perception of environmental accounting on a dimensional bases. The sample of the research consists of 155 textile companies located in Gaziantep Organized Industrial Zone. In the study data collected from a face to face survey method with simple random sampling technique. In the analysis for the collected data multivariate statistical analysis techniques were used. As a result of the study, there are positive significant relationship between the understanding of Corporate Social Responsibility and the perception of firms' environmental accounting. Additon to the former information there are also significant relationship between these two variables' sub-dimensions. Another conclusion of the study is that the corporate social responsibility also affects the perception of firms' environmental accounting. In addition, it has been observed that firms' understanding of corporate social responsibility and environmental accounting perceptions shows significant differences according to some demographic variables. Keywords Corporate Social Responsibility, Environment, Environmental accounting