Yolcu Uçağı İniş Takımlarının Analizi ve Titreşim Kontrolü
Analysis and vibration control of passenger aircraft landing gear
- Tez No: 659444
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Uçaklarda kullanılan iniş takımları, uçak sistemlerinin ağırlıklarını yerde taşıma ve hareket ettirme özelliklerine sahip temel sistemlerdir. Uçakların iniş esnasında piste teker temas ettiği anda, shimmy olarak adlandırılan, sert ve ani titreşimler meydana gelir. Bu da insan emniyetini, konforunu ve aynı zamanda iniş takımlarının ömrünü olumsuz yönde etkilemektedir. Bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak amacıyla, uçaklarda süspansiyon sistemleri kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle, insanlarda konfor beklentileri de artmıştır. Bu yüzden süspansiyon sistemlerini geliştirmek, konforu artırmak için yapılan çalışmalar hızla devam etmektedir. Bu simülasyon çalışmasında, yolcu uçağı arka iniş takımı ele alınmış, iniş anında iniş takımı mekanizmasının maruz kaldığı kuvvetler analiz edilmiştir. Maruz kalınan bu yükler altında, yapısal güvenlik ve bütünlüğün tespit edilmesi amacıyla yorulma ve stres-deformasyon analizleri yapılmıştır. Aynı zamanda, üç farklı pist zemin durumu ve iki farklı iniş hızı için, iniş takımı mekanizması uzuvlarının açısal mafsal değişkenleri, standart kontrol ve YSA kontrol organları kullanılarak kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Landing gear is one of the elements that carry the weight of aircraft and providing move on the ground. When the aircraft land on the runway, called shimmy vibration occurs. This affects human conditions and comfort as well as the life of landing gear negatively. Suspension systems are used in aircraft to eliminate these negative effects. With the development of technology, comfort expectations have increased in people. Many studies have been done for improving the suspension systems and comfort. In this simulation, the passenger aircraft main landing gear has been considered and the forces the landing gear is subjected to during landing are analyzed. Under these loads, stress- deformation analyzes were carried out in order to determine the structural safety and integrity. Also, for different runway conditions and two different landing speeds, the angular joint variables of the landing gear mechanism links was controlled with using standart control and ANN control methods.