Nar (Punica granatum) meyvesinde iç çürüklüğe neden olan fungal hastalıkların sürdürülebilir yöntemler kullanılarak önlenmesi ve muhafaza süresinin uzatılması
Prevention of fungal diseases that cause internal decay in pomegranate fruit using sustainable methods and prolonging the retention period
- Tez No: 659461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada nar (Punica granatum) meyvesinde hasat öncesi kaliks (çiçek burnu) yüzeyinden bulaşan ve depolama sırasında meyve iç çürüklüğüne neden olan bitki patojeni fungal etmenlerin, muhafaza öncesi sürdürülebilir yöntemler kullanılarak yok edilmesi veya gelişiminin engellenmesi ile depolama süresinin uzatılması hedeflenmiştir. Bu amaçla, alevden geçirme, narın ve kaliks yüzeyinin (%70 alkol) dezenfeksiyonu, mineral tuzlardan faydalanılması ve ultraviyole ışın uygulaması olmak üzere dört adet fiziksel yöntem uygulanmıştır. Laktik asit, asetik asit, borik asit ve benzoik asit olmak üzere dört adet gıda koruyucu madde uygulanmıştır. Kekik yağı, çörekotu yağı, sarımsak yağı, biberiye yağı, mersin ağacı yağı, okaliptüs ağacı yağı, kantaron yağı, ardıç tohumu yağı ve papatya yağı olmak üzere dokuz adet uçucu yağ uygulanmıştır. Narlara uygulama yapıldıktan sonra 26.10.2019 da 6 °C de soğuk hava deposunda narlar muhafazaya alınmıştır. 26.12.2020 de ilk kontroller, 26.02.2020 de ikinci kontroller, 26.04.2020 de üçüncü ve son kontroller yapılmıştır. Fungal çürüme tespiti yapılan narlardan fungus izolasyonu yapılmış ve elde edilen izolatlar dan fungal etmen teşhisi yapılmıştır. Fiziksel yöntem uygulanan narlardan en yüksek sağlamlık oranı %83,3 ile alevden geçirme uygulaması olmuştur. Daha sonra % 66,6 sağlamlık oranıyla mineral tuz uygulaması ve Kaliks yüzeyi (%70 alkol) dezenfeksiyonu uygulaması olmuştur. En fazla çürüme ise %50 ile ultraviyole ışın uygulama yönteminde görülmüştür. Fiziksel yöntemlerde en fazla görülen fungal etmen ise Alternaria alternata olmuştur. Gıda koruyucu asit uygulaması yöntemlerinde ise laktik asit uygulamasında %77,7 sağlamlık oranı elde edilmiştir. En fazla çürüme %55,5 ile borik ve benzoik asit uygulamalarında görülmüştür. Bu uygulamada en fazla görülen fungal etmen ise Coniella granati olmuştur. Uçucu yağ uygulamalarında en yüksek sağlamlık %77,3 ile kekik uçucu yağ uygulamasında görülmüştür. En fazla çürüme 83,3 oranı ile biberiye uçucu yağ uygulamasında tespit edilmiştir. En fazla tespit edilen fungal etmen ise Aspergillus niger ve Penicillium spp. olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to eradicate the fungal pathogen, which is contaminated from the calyx (flower nose) surface before harvesting and causes fruit internal rot during storage, or to prevent its growth by using sustainable methods before storage, and prolonging the storage period in pomegranate (Punica granatum) fruit. For this purpose, four physical methods including flame retardancy, calyx surface (70% alcohol) disinfection, mineral salt application and ultraviolet irradiation, four food preservatives including lactic acid, acetic acid, boric acid and benzoic acid were applied. Nine essential oils were applied, including thyme oil, black seed oil, garlic oil, rosemary oil, myrtle tree oil, eucalyptus tree oil, centaury oil, juniper tree oil and chamomile oil. After application to pomegranates, they were kept in cold storage at 6 ° C on 26.10.2019. First checks on 26.12.2020, second checks on 26.02.2020, third and last checks were made in order to conrol the presence of fungal growth on 26.04.2020. Fungal isolation was made from pomegranates with fungal rot detection and fungal diagnosis was made from the isolates obtained. The flame application among the physical methods was the most effective with 83.33% durability rate. This was foolowed by mineral salt and Calyx surface (70% alcohol) disinfection application with 66.67% fruith durability. The most fruit rot (50%) was observed in the ultraviolet light application method. Alternaria alternata was the most common fungal agent isolated from pomagranates expose to physical methods. Lactic acid application methods among the food preservatives, were the most effective with 77.7% durability rate. The most fruit decay was observed in boric and benzoic acid applications with 55.5%. The most common fungal pathogen in this application was Coniella granati. In essential oil applications, the highest fruit durability with 77.3% was obtained in thyme essential oil application. The highest rate of fruit decay was detected in rosemary essential oil applications with a rate of 83.33. In this study, Aspergillus niger and Penicillium spp. has been the most isolated fungal pathogens.