Puberte prekokslu kız çocuklarında oksidan-antioksidan denge: vVaka kontrol çalışması
Oxidant-antioxidant balance in precocious puberty girls: Case control study
- Tez No: 659460
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDİKA SONGÜL YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Puberte yaşının son yıllarda erkene kaydığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Puberte prekoksun (PP) genetik, çevresel ve hormonal birden çok nedeni bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda, insan vücudunda bulunan oksidan antioksidan dengenin bozulmasının, birçok hastalığın gelişmesinde rol aldığı görülmektedir. Çalışmamızda, PP'lu kız çocuklarında, oksidan antioksidan denge durumunu araştırdık. Bu nedenle Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematoloji, Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi Endokrin ve Genel Pediatri Polikliniğine gelen 107 kız çocukta oksidan antioksidan denge çalışıldı. Çalışmaya alınan çocukların 58'i PP vakası, 49 tanesi aynı yaş grubundan kontrol vakasıydı. Hastaların fizik muayeneleri, antropometrik ölçümleri yapıldı. Doğum kilosu ve gebelik haftası, vitamin kullanma durumu, sigara maruziyeti, anne-baba yaşı, boy ve vücut ağırlığı kaydedildi. Hastaların tiroid sitimulan hormon (TSH) , tiroksin (T4), Östrojen, follükül sitümüle edici hormon (FSH) ve lüteinize edici hormon (LH) düzeyleri ile kemik yaşı ve pelvik ultrasonografi (USG) bilgileri dosyalarından alındı. Ailelerinden yazılı onam alınan hastaların, serum örnekleri tamamlanınca oxidan ve antioksidan parametreler çalışıldı. PP vakalarında puberte % 98,3'ünde telarş, % 27,6'sında pubarş ve % 3,4'ünde menarş ile başlamıştı. Olguların% 48,3'ünde pelvik USG'de pubertal değişiklikler tespit edildi. PP vakalarının % 41,4'üne dekapeptil (triptorelin asetat) başlandı.
Özet (Çeviri)
It has been shown in studies that the puberty age has shifted earlier in recent years. Precocious puberty (PP) has multiple genetic, environmental and hormonal causes. Studies show that the disruption of the oxidant-antioxidant balance in the human body plays a role in the development of many diseases. In our study, we investigated the oxidant-antioxidant balance status in girls with PP. Therefore, oxidant-antioxidant balance was studied in 107 children who came to Ankara Pediatrics, Hematology, Oncology Training and Research Hospital Endocrine and General Pediatrics outpatient clinic. 58 of the children included in the study were PP cases and 49 were control cases from the same age group. Physical examination and anthropometric measurements of the patients were performed. Birth weight and gestational week, vitamin usage, smoking exposure, parental age, height and body weight were recorded. Thyroid stimulating hormone (TSH), thyroxine (T4), Estrogen, follicle stimulating hormone (FSH) and luteinizing hormone (LH) levels, bone age and pelvic ultrasonography (USG) information of the patients were obtained from their files. Oxidant and antioxidant parameters were studied after the serum samples of the patients who had written consent from their families were completed. Puberty in PP cases started with thelarche in 98.3%, pubarche in 27.6% and menarche in 3.4%. Pubertal changes were detected in pelvic USG in 48.3% of the cases. Decapeptil (triptorelin acetate) was started in 41.4% of PP cases.