The investigation of kinetics of leaching parameters of rare earth element containing raw materials
Nadir toprak elementleri içeren hammaddelerin çözümlendirme ile değerlendirilme kinetiğinin incelenmesi
- Tez No: 659463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, nadir toprak elementlerini içeren Wigu Karbonitte Kompleks cevherin farklı asit çözeltilerinde çözünme kinetiği araştırılmıştır. Deneylerde çözücü ortamın hazırlanmasında iki farklı asit çözeltisi ve hammadde olarak Wigu Tepesinden temin edilen Wigu Karbonitte Kompleks cevheri kullanılmıştır. Bir malzemenin çözücü bir ortamdaki çözünme davranışı birden fazla adım içermektedir: çözücü ile çözünecek malzemenin reaksiyona girmesi ya da çözücünün çözülecek malzemeye olan difüzyonu gibi. Çözünme kinetiğinin belirlenmesinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Yöntemin seçilmesinde hammaddenin yapısı ve reaksiyonun türü etkilidir. Hammadde ve reaksiyon türü göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışmada çözünme kinetiğinin belirlenmesinde yöntem olarak küçülen çekirdek modeli kullanılmıştır. Küçülen çekirdek modeli kendi içinde beş adım içermesine rağmen çözünme kinetiğinin belirlenmesinde iki adım etkilidir. Bu iki adım sırasıyla kimyasal reaksiyon ve bir ürün tabakası üzerinde difüzyon olarak sınıflandırılmıştır. Çözünme deneyi analiz sonuçları her iki adımı tanımlayan formüllerde kullanılmış ve çözünme hızı hesapları yapılmıştır. En küçük kareler regresyonu yönteminden olan doğrusal regresyon analizi yöntemi ile reaksiyon hızları elde edilmiştir. Doğrusal regresyon analizi ile ayrıca determinasyon katsayıları da hesaplanmıştır. Reaksiyon mekanizmasının belirlenmesinde kullanılan diğer bir yöntem olan aktivasyon enerjisinin hesaplanması da ayrıca gerçekleştirilmiştir. Aktivasyon enerjisinin hesaplanmasında, Arrhenius denklemi kullanılmıştır. Kimyasal reaksiyon ve difüzyon kontrollü yaklaşımlar için ölçülen aktivasyon enerjisi değerlerine bakıldığında, seçilen koşullarda kompleks cevher içindeki Ce, La, Nd ve Pr'nin çözünme süreci karışık kontrollü olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the leaching kinetics of Wigu Carbonite Complex ore contains rare earth elements in different acid solutions were investigated. In the experiments, two different acid solutions were used to prepare the solvent medium with the complex ore from Wigu Hill as a raw material. The leaching of ore in a solution may include multiple steps such as reaction and diffusion. The characteristics of the raw materials and reaction type are effective in determining the leaching mechanism. The shrinking core model was selected for the determination of leaching kinetics considering raw materials and reaction types. Although the shrinking core model contains five steps in itself, when these steps are formulated, only two steps are important for the determination of leaching kinetics. These two steps are classified as chemical reactions and diffusion through a product layer. Linear regression analysis, which is one of the least-squares regression methods, was performed to find the reaction rates. As a result of the linear regression analysis, determination coefficients were also calculated. The activation energy, which is another method used to determine the reaction mechanism, has been calculated. The Arrhenius equation was used to calculate the activation energy. The calculations of the activation energies were made for both two steps (chemical reaction and diffusion) by using hydrochloric and nitric acid solutions. The activation energies were calculated according to these two steps approaches. According to the results, the leaching mechanism of both cerium, lanthanum, neodymium, and praseodymium in the complex ores were mixed controlled under the selected conditions.