Kolemanitin asidik ortamda çözünme kinetiğinin incelenmesi
The investigation of leachnig kinetics of colemanite in acidic medium
- Tez No: 184439
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YUSUFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZETKOLEMANİTİN ASİDİK ORTAMDA ÇÖZÜNME KİNETİĞİNİNİNCELENMESİKolemanitin hidroklorik asitli çözeltilerde çözünme kinetiği incelenmiş ve reaksiyonhızı üzerine tane boyutu, karıştırma hızı, asit konsantrasyonu ve sıcaklık gibi prosesparametrelerinin etkileri araştırılmıştır. Reaksiyon hızının artan asit konsantrasyonu,artan sıcaklık ve azalan tane boyutu ile arttığı bulunmuştur. Reaksiyon hızı hidroklorikasit konsantrasyonuna göre 0.5 mertebeden olup, reaksiyona ait aktivasyon enerjisi44750 J / mol' dür. Uygulanan deney koşullarında karıştırma hızının çözünme hızıüzerinde etkisi olmamıştır. Liç prosesi ?daralan çekirdek model? i ile uyum içinde olup,hızı ?kimyasal reaksiyon adım? ı kontrol etmektedir. Fraksiyonel dönüşümün süre iledeğişimi aşağıdaki bağıntı ile verilmiştir. 5382.49  0.5dX 5.0637= 3(1 â X )2 / 3 expâ CT  H3O+dt Rk ix
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE INVESTIGATION OF LEACHING KINETICS OF COLEMANITE INACIDIC MEDIUMThe leaching kinetics of colemanite in HCl-containing solutions and the effects ofprocess parameters such as particle size, stirring speed, acid concentration andtemperature on the reaction rate were investigated. It was found that the dissolution rateincreases with increasing temperature, increasing acid concentration and decreasingparticle size. The reaction rate was of the 0.5 th order according to the hydrochloric acidconcentration and the activation energy was found to be 44750 J / mol for the reaction.It was observed that the stirring speed has no effect on the dissolution rate under theapplied experimental conditions. The leaching process was in good agreement with the?shrinking core model? and kinetically under chemical control. The change of thefractional conversion with time can be shown with the following equation 5382.49  0.5dX 5.0637= 3(1 â X )2 / 3 expâ CT  H3O+dt Rk x