SEO haberciliğinin dijital haberciliği kullanıcı, oturum ve sayfa görüntülenmesi etkenleri çerçevesinde şekillendirmesi
SEO journalism shaping to the digital journalism regarding user, session and page viewing factors
  1. Tez No: 659525
  2. Yazar: KUBİLAY KOS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ESRA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yıllar içerisinde yaşanan değişim ve gelişmelere bağlı olarak dijitalleşen gazetecilik, günümüz itibarı ile Google ile organik bir bağa sahiptir. Öyle ki, Google'ın arama motorlarında bir tekel hâline gelmesi, dijital gazeteleri de Google'a zorunlu kılan bir hâle getirmiştir. Google'daki kullanıcıları sitelerine çekmek isteyen dijital gazeteler, haberlerini arama motorlarına uygun olarak optimize etmenin yanı sıra, herkesin araştırabileceği konulara yönelik haber girişi sağlayacak SEO (Search Engine Optimization) editörleri istihdam etmeye başlamışlardır. Dijital gazetelerde yer alan SEO birimleri ile haber sitelerinin oturum, kullanıcı ve sayfa görüntülenmesi metrik değerlerinde rakamları yükselirken Google reklamlarından gelen gelirleri de bu doğrultuda artış göstermiştir. Bu çalışmanın bulgularının da ortaya koyduğu gibi ulusal gazetelerin hepsinde SEO birimlerinin yer alması ve burada editör istihdam edilmesi, konuyu değerli kılmaktadır. Bu araştırma, SEO haberciliğinin dijital haber sitelerine oturum, sayfa görüntülenmesi ve kullanıcı ekseninde yaptığı etkileri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Türkiye'de en çok ziyaretçi alan haber siteleri olan Sabah, Hürriyet, Milliyet, Sözcü, Habertürk, Mynet, Yeni Şafak, A Haber ve Akşam'ın SEO yöneticileri, sorumluları, uzmanları ve editörleri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, dijital gazetelerin hepsinde SEO birimleri bulunmaktadır. Görüşme yapılan medya profesyonelleri, SEO birimlerinde çalışacak olan editörlerin nitelikli olması gerektiğini belirtmişlerdir. Günlük üretilen SEO haberi sayısı ekibin kişi sayısına göre değişiklik gösterirken SEO haberlerinin özgün olması büyük önem arz etmektedir. Uygulanan SEO stratejileri, Google'ın algoritmalarına göre değişiklik göstermektedir. SEO haberleri, düşük maliyetli olmasının yanı sıra düzenli organik trafik getirmekte ve haber sitesinin kullanıcı, sayfa görüntülenmesi ve oturum değerlerine büyük katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Journalism, which has become digitized due to changes and developments over the years, has an organic connection with Google withtoday's reputation. So much so that Google has become a monopoly on search engines, making digital newspapers mandatory for Google. Digital newspapers that want to attract Google users to their sites have started to employ SEO (Search Engine Optimization) editors who will provide news input for topics that everyone can explore, as well as optimize their news in accordance with search engines. SEO units in digital newspapers and news sites increased users, visitors and page view metric values, while revenue from Google ads also increased in this direction. As the findings of this study show, the presence of SEO units in all national newspapers and the employment of editors here make this issue valuable. This research aims to demonstrate the effects of SEO journalism on digital news sites on a users, page view, and visitors axis. Within the scope of the research, semi-structured interviews were conducted with SEO managers, experts and editors of Sabah, Hürriyet, Milliyet, Sözcü, Habertürk, Mynet, Yeni Şafak, A Haber and Akşam, which are the most visited news sites in Turkey. According to the results of the research, all-digital newspapers have SEO units. Media professionals interviewed stated that editors who will work in SEO units should be qualified. While the number of SEO news produced daily varies according to the number of people in the team, it is of great importance that SEO news is original. Applied SEO strategies vary according to Google's algorithms. In addition tobeing low cost, SEO news brings regular organic traffic and contributes greatlyto the user, page view, and visitors values of the news site.