Geosentetiklerle güçlendirilmiş karayolu temel tabakasının davranışının tekrarlı yükler altında incelenmesi
Investigation of behavior of geosynthetic reinforced highway base layer under repeated loads
  1. Tez No: 659538
  2. Yazar: YAKUP ÖNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇALIŞICI, PROF. DR. CAFER KAYADELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, esnek üstyapıların tasarımında kullanılan temel tabakası üzerinde birtakım deneyler yapılmıştır. Tekrarlı yükler altında geocell ve geogridin temel tabakasındaki potansiyel faydasının incelenmesi için beş deney yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları toplam, kalıcı ve elastik deformasyon, Trafik Fayda Oranı (TBR), Tekerlek İzi Azalma Oranı (RDR) ve elastik deformasyon yüzdesi açısından değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları ışığında, geocell ve geogrid donatılı temel tabakaları donatısız duruma göre daha iyi performans göstermiştir. Buna ek olarak, temel tabakasının kalınlığı arttıkça kalıcı deformasyondaki azalmanın önemli ölçüde arttığı gözlemlenmiştir. 300 mm temel tabakası kalınlığındaki geogrid ve geocell donatılı temellerin 17 mm kalıcı deformasyondaki TBR değerleri sırasıyla 5.78 ve 8.27 iken 2000 yük döngüsü sonundaki RDR değerleri sırasıyla % 43.36 ve % 48.27'dir. Ayrıca temel tabakasına geocell ve geogridin dahil edilmesiyle elastik deformasyonlar donatısız duruma göre daha da belirgin hale gelmiştir. Ancak geogrid ile güçlendirilmiş temel tabakası geocell ile güçlendirilmiş duruma göre daha elastik davranış sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a series of experiments have been conducted on the base layer used in the design of flexible pavements. Five experiments were carried out to examine the potential benefit of geocell and geogrid reinforcement in the base course under repeated loads. The results of this study are evaluated in the sense of total, permanent and elastic deformation, Traffic Benefit Ratio (TBR), Rut Depth Reduction (RDR) and percentage of elastic deformation. In the light of the results of this study, geocell and geogrid-reinforced base layers performed well as compared with the unreinforced section. Furthermore, it was observed that as the thickness of the base layer increases, reduction in permanent deformation increases remarkably. While TBR values of 300 mm thick geogrid and geocell-reinforced base layers at 17 mm permanent deformation are 5.78 and 8.27, respectively, RDR values of those are 43.36% and 48.27% at the end of 2000 load cycles, respectively.Furthermore, the inclusion of geocell and geogrid in the base layer, elastic deformations have become more pronounced compared to the unreinforced section. However, the geogrid reinforced base layer exhibited more elastic behaviour than the geocell-reinforced base.