Effect of geosynthetic reinforced fill on the frequencycontent of earthquake zones
Frekans içeriğinin deprem bölgelerinde geosentetiklerle güçlendirilmiş dolguya etkisi
  1. Tez No: 603314
  2. Yazar: ZEYNEP ESMERER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Yıkıcı deprem yükleri, temel altındaki zayıf zeminlerin yapısal bütünlüğüne karşı hizmet kalitesi ve hizmet edebilirlik açısından büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Zemin iyileştirmeleri için geosentetik malzemeler verimli çözümlerden birisidir. Geosentetikler, depremin yapılar üzerindeki etkilerini azaltmak için donatı olarak temel altındaki güçlendirilmiş zeminlerde yaygın olarak kullanılır. Geosentetiklerin toprağın taşıma kapasitesini artırdığı ve statik yükler altında toprağın tüm veya kısmi oturmalarını azalttığı kanıtlanmış bir gerçektir. Sunulan tezin amacı, geosentetik takviyenin özellikle geogridin çakıl dolgu altındaki gevşek zeminin sismik davranışı üzerindeki etkisini anlamak ve geogridli zeminin sismik performansını farklı yer hareketleri altında incelemektir. Takviyesiz ve geosentetik takviyeli dolgunun birebir aynı prototipleri, sonlu elemanlar yazılımı kullanılarak sayısal olarak modellenmiştir. Araştırmanın odak noktası, farklı maksimum zemin ivmesi ve farklı frekansların, güçlendirilmemiş ve güçlendirilmiş durumlardaki çakıl ile örtülmüş yumuşak killi zeminden oluşan aynı modeller üzerindeki sismik performansdaki etkilerini belirlemektir. Güçlendirilmemiş ve güçlendirilmiş durumların karşılaştırılması, seçilen noktalar için ortalama ivme değerleri ve Arias Yoğunluğu ile hesaplanan ortalama enerji değerleri açısından sayısal analizlere bakarak değerlendirildi. Beklenen sonuç, geogridin enerjiyi emmesidir ve bu nedenle seçilen noktalardaki enerjinin geogridli durumunda azalmış olması gerekir. Sonuçlar, geogridli durumların çoğunun zemin yoluyla iletilen enerjiyi azalttığını ve önermenin sonuçların % 70'i için doğru olduğunu göstermektedir. Fakat geogridli ve donatısız durumlar arasındaki enerji farkı öylesine az ki, belki yumuşak killi zeminin üzerindeki çakıl, zeminin deprem davranışında geogridden daha fazla etkiye sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
Destructive seismic loadings pose a great threat to the structural integrity of the soft soils underlying foundations in terms of service quality and serviceability. One of the effective means of improving soil is to make use of geosynthetic materials. Geosynthetics are commonly used as a reinforcement element in reinforced soil underlying foundations, to diminish the effects of earthquakes on structures. It is a proven fact that geosynthetics increases the bearing capacity of the soil and decreases the overall or partial settlement of soil under static loadings. The objective of the presented thesis is to understand the effect of the geosynthetic reinforcement, particularly geogrid, on the seismic behavior of the soft clayey soil underlying gravel fill, and examine the seismic performance of the geogrid reinforced soil under different ground motions. The identical prototypes of unreinforced fill and geosynthetic reinforced fill were numerically modelled using the finite element software. The focus of the study is to determine the impacts of different peak ground accelerations under different frequency of motions on the seismic performance of unreinforced and reinforced cases on the same model made up of soft clayey soil overlain by gravel. The comparison of unreinforced and reinforced cases were evaluated following numerical analyses of the average values of acceleration for the selected points and average energy values were computed with Arias Intensity. The expected result was that geogrid would absorb the energy and thus the energy at the selected points would be lessened in the reinforced case. Results show that most of the reinforced cases decreased the transmitted energy through the soil and the proposition is true for 70% of the results. However, the energy difference between the geogrid reinforced and the unreinforced cases is so minimal that gravel overlying soft clayey soil may have a greater influence than geogrid on the seismic behavior of soil.