Kruris kırıklarında kilitli intramedüller çivileme klinik sonuçlarımız
In cruris fracturesinterlocking intramedullary nailingour clinical results
- Tez No: 659562
- Danışmanlar: PROF. DR. ONAT ÜZÜMCÜGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
S. B. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Temmuz 1997 ile Haziran 2007 tarihleri arasında 123 hastanın 123 tibia kırığına kilitli intramedüller çivi ile osteosentez yapıldı. Poliklinik kontrollerine gelebilen ve arşiv kayıtlarında takibi yeterli görülen tedavisi tamamlanmış toplam 67 hasta çalışmaya dâhil edildi. Ulaşılamayan ve poliklinik kontrollerine gelemeyen toplam 56 hasta çalışmadan çıkarıldı. Takip süresi en uzun 123 ay, en kısa 6 ay olup, ortalama takip süresi 46,5 aydır. Hastaların 45'i ( % 67,2) erkek, 22'si ( % 32,8) kadındı. Hasta grubunun en genci 16, en yaşlısı 69 yaşında olup ortalama yaş 36,9'dur. Erkek hastaların en genci 16, en yaşlısı 67 yaşında olup erkek hastaların ortalama yaşı 35,1 iken kadın hastaların en genci 17, en yaşlısı 69 yaşında idi ve kadın hastaların ortalama yaşı 40,5 idi. Kırıkların 42'si ( %62,7) sağ, 25'i ( % 37,3) sol tibia idi. Hastalar; yaş, cinsiyet, kırık etiyolojisi, kırığın tipi, dış ortamla ilişkisi, tibia kırığına eşlik eden patolojiler, kırık oluş anı ile ameliyata kadar geçen süre, yatış süresi, parsiyel ve tam yük verme süresi, redüksiyonun açık veya kapalı olması, statik veya dinamik kilitleme, dinamize edilme ve ortalama dinamize edilme süreleri, oyma işleminin varlığı veya yokluğu, aks kusuru varlığı, kaynama süresi, fonksiyonel sonuç ve ameliyat sonrası görülen komplikasyonlar açısından değerlendirilmiştir. Çalışma grubumuzda en erken kaynama süresi 6 hafta, en geç kaynama süresi ise 36 hafta idi. Ortalama kaynama süresi ise 21,1 haftadır. Hastaların değerlendirilmesinde Johner ve Wruhs kriterleri kullanıldı. 67 vakanın 36 tanesi ( % 53,6 ) mükemmel, 17 ( % 25,4 ) tanesi iyi, 7 tanesi ( % 10,5 ) orta ve 7 tanesi ( % 10,5) kötü sonuçla iyileşmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 1. Orthopaedics and Traumatology Clinics of Ministry of Health Education and Research Hospital of İstanbul, 123 patients was operated from their 123 tibia shaft fractures with locked intramedullary nail between the dates of July 1997 and June 2007. The patients who were able to come to polyclinic controls regularly and the patients whose follow up recordings were good enough according to the archives records included to the study, which are totally 67 patients. 56 patients, which were unreachable and were not seen regularly in the polyclinic controls, are excluded from this study. The surveillance time of our patients were 46,5 months ( distribution 6 months- 123 months). 45 patients (67,2 %) were male and 22 (32,8 %) were female. The youngest patient was at the age of 16, where as the oldest one was 69 and the average age of the study group is 36,9. The youngest patient in the males was at the age of 16, whereas the oldest male was at the age of 67 and the average age of males' is 35,1. The youngest female was at the age of 17 whereas the oldest one was 69 and the average age of females' is 40,5. 42 (62,7 %) of the fractures were on the right side and 25 (38,3 %) of the fractures were on the left side. The patients were evaluated according to their ages, the etiology of the fracture, the type of the fracture, fractures' relation with the outer environment, other pathologies which are in company with the tibia fracture, the time passed till the operation time, hospitalization time, partial and full weight bearing time, open or closed reduction of the fracture, static or dynamic locking, dynamization and average time to dynamize, the existence of reamering, the existence of axial deformity, union time, functional result and postoperative complications. The mean time to union was 21,1 weeks in our study group. The earliest time to union was 6 weeks and the latest was 36 weeks. Johner and Wruhs criteria was used in the evaluation of patients. 36 ( 53,6 %) of the 67 cases was evaluated as excellent, 17 (25,4 %) as good, 7 (10,5 %) as fair and 7 (10,5 %) as poor.