Kardiyopulmoner bypass esnasında pulsatil ve non-pulsatil akım uygulamasının serum laktat seviyelerine etkisi
The effect of pulsatile and non-pulsatile flow application on serum lactate levels during cardiopulmonary bypass
- Tez No: 659603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Açık kalp cerrahisi ameliyatları sırasında kansız ve sabit bir ortam sağlamak için kalbin ve akciğerin bir süre devre dışı bırakılması gerekir. Kalp akciğer pompasının görevlerinden biride kanı oksijenlendirerek miyositleri besleyerek geri göndermektir. Açık kalp ameliyatlarında cross klemp kaldırıldıktan sonra kalbin normal fonksiyonlarına devam etmesi için bazı uygulamalar yapmak gerekir. Bunlar; hipotermi, kardiyopleji ve hemodilüsyon uygulamalarıdır. Kardiyopulmoner bypass sırasında iki çeşit akım uygulanmaktadır. Ekstrakorporeal dolaşım fikrinin doğuşundan itibaren birçok araştırmacı çalışmalarını perfüzyon sırasındaki akım dinamiği üzerine yoğunlaştırmış ve bunun organizmadaki etkilerini incelemişlerdir. Modern perfüzyon pompaları pulsatil ve nonpulsatil akım seçenekleri sunmaktadır. Pulsatil akışın olası faydalarına dair kanıtların artmasına rağmen, kurumların çoğu hala non-pulsatil akışı kullanmayı tercih etmektedir. Pulsatil akışı kullanmamanın nedenleri, tartışmaların ve yeterli kanıtların eksik kalması ile ilgilidir. Bu çalışma klinikte kullanılan pulsatil ve nonpulsatil akım modellerinin klinik etkilerini hemodinamik parametreler, laboratuvar verilerinin serum laktat seviyelerinin etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Araştırma kapsamında Harran üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi ameliyathanesinde koroner arter bypass ameliyatı olacak olan 20 hasta dâhil edilmiştir. Çalışmada vücut dışı dolaşımı sağlayabilmek için kalp akciğer makinesi kullanılmaktadır. Bu araştırma neticesinde tüm veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) istatiksel analiz programları kullanılarak yorumlanmıştır. Hastalar ameliyata alındıktan sonra vücut dışı dolaşımda pulsatil veya nonpulsatil akım durumuna göre 2 gruba ayrıştırlarak serum laktat düzeyleri karşılaştırılıp meydana gelen değişimler yorumlanacaktır. Daha sonra İnkübasyon yapılıp, bağlanmamış materyalleri uzaklaştırmak için yıkama yapılarak, digger çözeltilerin eklenmesi ile oluşan Renk yoğunluğu spektrofotometrik olarak ELISA okuyucu ile 450 nm' de okunacak ve her iki grupta meydana gelen serum laktat düzeyle standart grafik yardımıyla hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to maintain a bloodless and stable environment during open heart surgery operations, the heart and lung must be disabled for a while. One of the functions of the heart-lung pump is to oxygenate the blood and feed it back to myocytes. In open heart surgeries, after the cross clamp is removed, some applications should be made in order for the heart to continue its normal functions. These; hypothermia, cardioplegia and hemodilution applications. Two types of currents are applied during cardiopulmonary bypass. Since the birth of the idea of extracorporeal circulation, many researchers have focused their studies on flow dynamics during perfusion and investigated its effects on the organism. Modern perfusion pumps offer pulsatile and nonpulsatile flow options. Despite increasing evidence of possible benefits of pulsatile flow, most institutions still prefer to use non-pulsatile flow. The reasons for not using pulsatile flow are related to the lack of controversy and sufficient evidence. This study was planned to investigate the clinical effects of pulsatile and nonpulsatile flow models used in the clinic on hemodynamic parameters and serum lactate levels of laboratory data. Within the scope of the study, 20 patients who will undergo coronary artery bypass surgery in Harran University Medical Faculty Hospital Cardiovascular Surgery operating room were included. In the study, a heart lung machine is used to provide extracorporeal circulation. As a result of this research, all data were interpreted using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) statistical analysis software. After the patients are operated, they will be divided into 2 groups according to pulsatile or nonpulsatile flow in the extracorporeal circulation, and the changes in serum lactate levels will be compared. Then, by incubating, washing to remove unbound materials, adding other solutions, the color intensity will be read spectrophotometrically with the ELISA reader at 450 nm and the serum lactate levels in both groups are calculated with the help of standard graphics.