Major depresif bozukluk tanılı hastalarda aleksitimi, çocukluk çağı travmaları ve klinik içgörü ilişkisi
Alexithymia, childhood traumas and clinical insight in patients with major depressive disorder
- Tez No: 659611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA ZENGİN EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Major depresyon; çökkün duygudurumu ve anhedoni ile birlikte vejetatif ve bilişsel birçok semptomla karakterize, dünyada en çok tanı konulan psikiyatrik bozukluktur. Aleksitimi, duyguların farkında olma, ayırt etme ve ifade etme güçlüğüdür ve major depresif bozukluk gelişmesiyle ilişkilidir. Bu çalışmada amacımız, major depresif bozuklukta bireylerin içgörü ve kendine yansıtma becerisinin, aleksitimi ve çocukluk çağı travmaları ile ilişkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: SCID-5'e göre MDB tanısı alan 40 kadın ve 40 erkekten oluşan hasta grubu ve aynı sayıda bireyden oluşan kontrol grubuna; Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu, Hamilton Depresyon Ölçeği (HAMD), Hamilton Anksiyete Ölçeği (HAMA), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAS-20), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28) ve Kendine Yansıtma ve İçgörü Ölçeği (KYİÖ) uygulanarak toplam 160 birey ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Major depression is the most commonly diagnosed psychiatric disorder in the world, characterized by depressed mood and anhedonia, as well as many vegetative and cognitive symptoms. Alexithymia is the difficulty of being aware, distinguishing and expressing emotions and it's associated with development of major depressive disorder. In this study we aimed to reveal the relationship between insight and self-reflection skills in major depressive disorder and childhood traumas with alexithymia. Materials and Methods: Groups are defined with equal sample sizes (40 male, 40 female n=80). The patient group that is diagnosed with MDD according to SCID-5 and the control group; totally 160 individuals were studied. Sociodemographic and Clinical Data Form, Hamilton Depression Scale (HAMD), Hamilton Anxiety Scale (HAMA), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28) and Self-Reflection and Insight Scale (SRIS) were applied to all individuals.