Urban wastewater management for small communities in Turkey: Development of an innovative and onsite treatment system
Türkiye'de küçük yerleşim yerleri için kentsel atıksu yönetimi: Yenilikçi ve yerinde uygulanan bir arıtma sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 659634
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE AYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Artan nüfus ve endüstrileşmeye bağlı olarak, farklı kullanım amaçlarına yönelik olarak artan su ihtiyacı, mevcut su kaynaklarının korunumu, öncelikli konular olarak tüm dünyada en çok gündeme alınan ve üzerinde araştırma yapılan konular olarak kendini göstermektedir. Yeni çözüm önerileri atıksu arıtma tesislerinin sürdürülebilir olarak işletilmesi üzerine yoğunlaşmakla birlikte, atıksulardaki kirliliğin form değiştirmesinden daha çok tamamen giderimini hedeflemektedir. Birleşmiş Milletler Dünya Su Gelişme Raporu, atıksuların yeterince arıtılamadan deşarj edilmesinde, atıksu arıtma tesislerindeki yüksek işletme ve bakım maliyetleri ile yüksek enerji tüketimlerinin önemli bir payı olduğunu belirtmektedir. Her ne kadar bu yerleşim birimlerinde oluşan atıksu miktarı az da olsa, çevresel sürdürülebilirlik ve kaynak korunumu açısından, bu suyun iyi kalitede arıtılarak geri kazanılması sulama suyu ihtiyacının fazla olduğu, tarımsal uygulamaların yapıldığı kırsal yerleşimler için önemli bir kazanımdır. Bu amaçla geliştirilen yenilikçi sistem geliştirilmesi hedeflenmektedir, sistemde evsel nitelikli atıksuyun arıtılmasına yönelik atıksuya uygun tekstil materyalden üretilmiş olan filtreden suyun geçirilerek, farklı filtrasyon sürelerinde arıtımı ve işletim koşullarının optimizasyonu incelenmiştir. Çıkış suyunun kalitesinin arttırılmasına yönelik olarak, denenecek tekstil materyallerden bazılarının içine aktif karbon emdirilerek, aktif karbonun arıtma verimi üzerindeki etkinliği araştırılmıştır. Üretilen prototipin daha büyük ölçeklerde uygulanabilirliğine yönelik değerlendirmeler yapılmıştır. Arıtma sisteminin uygulanmasına yönelik olarak, Gediz Havza'sında bulunan Manisa iline bağlı küçük yerleşim birimlerinin konumları belirlenerek, bu yerleşim birimlerine ait bir atıksu yönetim modeli önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With increasing population and industrialization, increasing water need for different use purposes, is the most important issue all over the world. An understanding of the wastewater nature, is a fundamental factor in the selection of treatment techniques. United Nations World Development Report (2017), indicates that discharging of wastewater without inadequate treatment plays a critical role as high operating and maintenance costs and high energy consumption in wastewater treatment plants. The classical treatment systems used for large settlements may not be economical for small settlements due to their large size and construction costs. Toprak, (2000) indicates that the cost per capita in the population of 1000 people is 2 to 4 times higher than the cost per capita in the population of 100,000. Within the scope of this research project, it is aimed to develop an innovative reactor system for small settlements. For this purpose, wastewater passing through the filter system after SBR operation aimed suitable for domestic wastewater treatment, the different filtration times and optimization of operating conditions were examined during the study. To improve the quality of treated water, some textile materials with impregnated activated carbon into to effectiveness of activated carbon on treatment efficiency was investigated. In the project, evaluations made on the applicability of the prototype to be producing on a larger scale. Besides, for the implementation of this treatment system to be developed, a wastewater management model belonging to these settlements proposed by identifying the locations of the small settlements in Manisa, Gediz Basin.