Genç yetişkin kadınlarda cinsel mitlere inanışın ve beden imajının cinsel doyuma etkisi
The effects of sexual myths and body image on sexual satisfaction in young adult women
  1. Tez No: 659633
  2. Yazar: RECEP KAYIHAN ABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada, İstanbul'da ikamet eden ve yaşları 20-35 arasında değişen genç yetişkin kadınların cinsel mitlere inanışları ve beden imajlarının cinsel doyumlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, internet üzerinden gönüllülük esasına göre ulaşılan 121 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan kişilerin yaşantıları hakkında fikir edinebilmek için sosyodemografik verileri toplanmış; katılımcıların gizliliğini ihlal etmeyecek sorulara yer verilmiştir. Araştırmada katılımcıların cinsel mitlere inanış düzeylerini belirlemek için Cinsel Mitleri Değerlendirme formu; bedenlerine ilişkin memnuniyetini ölçmek için Vücut Algısı Ölçeği; cinsel doyumlarını ölçme amacıyla Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği Kadın formu kullanılmıştır. Sonuç olarak, cinsel mitlere inanışın artmasının cinsel doyumu düşürdüğü, beden imajının olumlu yönde artmasının ise cinsel doyumu arttırdığı görülmüştür. Ayrıca eğitim seviyesi arttığında cinsel mitlere inanışın da azaldığı, ek olarak, partneri ile birlikte yaşayanların evli olanlara göre cinsel doyumlarının ve cinsel iletişimlerinin yüksek olduğu, kaçınmalarının ise daha az olduğu görülmüştür. Bekar veya partneri ile birlikte yaşayanların, evli veya boşanmış kişilere göre beden imajlarının yüksek olduğu tespit edilen diğer bir bulgudur.
Özet (Çeviri)
In this research, the beliefs of young adult women who live in Istanbul between the ages of 20-35 and their beliefs in sexual myths and the effects of body images on their sexual satisfaction were investigated. The population of the study consist of 121 women between ages 20-35 in İstanbul who voluntarily agree to participate in the study through internet. In order to get an idea about the lives of the people participating in the study, sociodemographic data were collected; questions that will not violate the privacy of the participants are included. In order to determine participants' belief in sexual myths, Sex Myths Evaluation form; Body Perception Scale to measure satisfaction with their body; Golombok- Rust Sexual Satisfaction Scale Female form was used to measure their sexual satisfaction. As a result, it has been observed that increasing belief in sexual myths decreases sexual satisfaction and positive increase in body image increases sexual satisfaction. In addition, when the level of education increased, belief in sexual myths also decreased, in addition, it was observed that those living with their partner had higher sexual satisfaction and sexual communication and less avoidance than married people. It is another finding that those who are single or living with their partners have higher body images than married or divorced people.