Kredi kartı çıkaran kuruluşların hak ve yükümlülükleri
The rights and obligations of credit card issuing institutions
- Tez No: 659650
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezin konusu“Kredi Kartı Çıkaran Kuruluşların Hak ve Yükümlülükleri”dir. Bu çalışma giriş ve sonuç bölümleri de dâhil olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konuya ilişkin genel bilgiler verilerek çalışmanın kapsamı ortaya konmuştur. Birinci bölümde kredi kartının genel çerçevesi yansıtılmıştır. Bu kapsamda öncelikle kredi kartı kavramı üzerinde durulmuş, daha sonra kredi kartı sistemleri, kredi kartı çeşitleri, kredi kartının hukuksal niteliği ve Türkiye'de kredi kartı kullanımı konuları incelenmiştir. İkinci bölümde kredi kartı üyelik sözleşmesi bağlamında kredi kartı çıkaran kuruluşların hak ve yükümlülükleri irdelenmiştir. Kredi kartı çıkaran kuruluşların hak ve yükümlülüklerinin daha iyi anlaşılması için öncelikle kredi kartı üyelik sözleşmesi ele alınmış, bu kapsamda sözleşmenin tarafları, şekli, unsurları ve kart hamilinin yükümlülükleri üzerinde durulmuştur. Kredi kartı üyelik sözleşmesiyle ilgili hususlardan sonra kredi kartı çıkaran kuruluşların hak ve yükümlülükleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde kredi kartı üye işyeri sözleşmesi bağlamında kredi kartı çıkaran kuruluşların hak ve yükümlülükleri irdelenmiştir. Kredi kartı çıkaran kuruluşların hak ve yükümlülüklerinin daha iyi anlaşılması için öncelikle kredi kartı üye işyeri sözleşmesi ele alınmış, bu kapsamda sözleşmenin tarafları, şekli, unsurları ve üye işyerinin yükümlülükleri üzerinde durulmuştur. Kredi kartı üye işyeri sözleşmesiyle ilgili hususlardan sonra kredi kartı çıkaran kuruluşların hak ve yükümlülükleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise tez çalışmasından elde edilmiş olan sonuç ve değerlendirmeler genel ve özet olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is“The Rights and Obligations of Credit Card Issuing Institutions”. This study consists of five parts including Introduction and Conclusion. In the Introduction by giving general information on the subject, the scope of the study has been determined. In the first part, the general framework of credit card has been reflected. In this context the concept of credit card has been primarily dwelled on, then credit card systems, credit card types, the legal feature of credit cart and the usage of credit cards in Turkey have been examined. In the second part, the rights and obligations of credit card issuing institutions have been addressed within the framework of credit card membership contract. In order to clarify the rights and obligations of credit card issuing institutions, credit card membership contract has firstly been dealt with. Also the parties, form, components of the related contract and the obligations of card holder have been examined. After explaining the general matters on credit card membership contract, the rights and obligations of credit card issuing institutions have been examined in details. In the third part, the rights and obligations of credit card issuing institutions have been addressed within the framework of credit card member company contract. In order to clarify the rights and obligations of credit card issuing institutions, credit card member company contract has firstly been dealt with. Also the parties, form, components of the related contract and the obligations of member company have been examined. After explaining the general matters on credit card member company contract, the rights and obligations of credit card issuing institutions have been examined in details. In the Conclusion the results and evaluations reached through this thesis have been explained generally and briefly.