Algılanan otantiklik, destinasyon imajı, algılanan değer ve davranışsal niyetler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi: Bir kültürel miras alanı olarak Beypazarı örneği
Determining the relationship between perceived authenticity, destination image, perceived value and behavioral intentions: The case of Beypazarı as a place of cultural heritage
  1. Tez No: 659649
  2. Yazar: FUAT ATASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmanın amacı Beypazarı'na gelen yerli ziyaretçilerin algıladıkları otantiklik ile davranışsal niyetleri arasındaki ilişkide destinasyon imajı ve algılanan değerin aracılık rolü olup olmadığının belirlenmesidir. Bu amaçla araştırmada tesadüfî olmayan örnekleme yöntemlerinden biri olan kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Mevcut çalışmada analiz edilen veriler anket formu yardımıyla toplanmıştır. Araştırmada 443 anket formu analize dâhil edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, normallik testi, homojenlik testi, açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Verilerin güvenirlilik ve geçerlilik durumları incelendikten sonra araştırmanın kavramsal modelinde bulunan değişkenler arasındaki ilişkiler test edilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre; algılanan otantikliğin davranışsal niyetler, destinasyon imajı ve algılanan değer üzerinde anlamlı ve olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir. Destinasyon imajının ise algılanan değer ve davranışsal niyetler üzerinde anlamlı ve olumlu etkisi mevcuttur. Bunun yanı sıra algılanan değerin davranışsal niyetler üzerinde anlamlı ve olumlu etkisi bulunmaktadır. Algılanan otantikliğin davranışsal niyetleri etkilenmesinde hem destinasyon imajının hem de algılanan değerin aracılık işlevi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca destinasyon imajının algılanan otantiklik ve algılanan değer arasındaki ilişkide, algılanan değerin destinasyon imajı ve davranışsal niyetler arasındaki ilişkide aracılık etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the this study is to determine whether destination image and perceived value have mediating role in the relationship between the authenticity perceived by domestic visiters visiting Beypazarı. For this purpose, the convenience sampling method, one of the non-random sampling methods, was used. The data analyzed in this study were collected through a questionnaire. Results are based on a reprenstative sample of 443 domestic tourists. In the analysis of the data, descriptive statistics, normality test, homogenity and exploratory factor analysis test and confirmatory factor analysis were used. After examining the reliability and validity of the data, the relations between the variables in the conceptual model of the study were tested. Findings demonstrated that perceived authenticity has a significant and positive influence on behavioral intentions, destination image and perceived value. Besides, destination image has a significant and positive influence on perceived value and behavioral intentions. In addition, perceived value has a significant and positive influence on behavioral intentions. Results also indicated that both destination image and perceived value act as a mediator for the influence of the perceived authenticity on behavioral intentions. Furthermore, destination image mediates the relationship between perceived authenticity and perceived value, perceived value mediates the relationship between destination image and behavioral intentions.