Ahîlik müessesesine ait menkul eşyalar
Movable properties belonging to the Ahî community
- Tez No: 659667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA ŞİMŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sanat Tarihi, Tarih, Religion, Art History, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ahîlik, Ahî Evran'nin kurucusu olarak bilindiği, Orta çağ İslam dünyasında görülen Fütüvvet Teşkilatı ile serüveni başlayan dinî ve içtimaî bir teşkilattır. XIII.Yy'da Anadolu'da Selçuklu Devleti'nin dinamiklerinden biri olmakla beraber, Osmanlı Devleti'nin kurulmasında da payı olan Ahîlik, Anadolu'ya geldiğinde Fütüvvetten Anadolu Ahîliği'ne dönüşmüştür. Günümüzde asli yapısını kaybetmesine rağmen emâreleri yaşatılmaya çalışılmaktadır. Tezimiz tarih ve tasavvuf tarihi sahnesinde hatırı sayılır bir payı olan Ahîlerin kullandıkları eşyalar üzerinedir. Yazılı kaynaklardan hareketle Ahîlerin etkin olduğu sahalar taranarak Ahîlere ait mezar taşları, teberrukâta ait eserler ve Ahîlerin kullandığı aletler tespit edilmiştir. Eserler topolojik olarak tanımlanırken, eserin tarih ile olan ilişkisi kurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ahî order is a religious and social organization and it's adventure started with the Turkish-Islamic guild(futuwwa), which is known to be found by Ahî Evran and seen in the medieval Islamic world. Being one of the dynamics of the Seljuk State in Anatolia in the XIII. c., the Ahî community which also played a role in the establishment of the Ottoman Empire, turned from Futuwwa to Anatolian Ahî order when it came to Anatolia. Today, despite losing it's original structure, it is tried to be kept alive. Our thesis is on the items used by the Ahîs, who have a considerable share in the history of history and Sufism. Based on the written sources, the areas where the Ahîs were active are scanned and the tombstones of the Ahîs, the artifacts of the Ahîs and the tools used by the Ahîs are determined. While defining the works topologically, the relationship of the work with history has been tried to be established.