Küreselleşmenin çokkültürlülük ve çokdillilik üzerine yansımaları
The impact of globalization on multiculturalism and multilingualism
- Tez No: 659668
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Değişen ve gelişen dünyada, uluslar arasındaki ekonomik, siyasi, sosyal ilişkilerin yaygınlaşması ve gelişmesi, farklı kültürlerin, inanç ve beklentilerin daha iyi tanınmasına ve bireyler arasındaki ilişkilerin artmasına yol açmıştır. Dünyadaki bu hareketliliğin sonucunda, toplumlar homojen olmaktan çıkıp heterojen hale gelmiştir. Kültür ve dilin, ulusal kimliğin en önemli belirleyicileri oldukları göz önünde bulundurulduğunda, küreselleşmenin sosyal, dilsel ve bilişsel yansımalarının, toplum hayatında köklü değişikliklere sebep olduğu, bu nedenle sosyal yaşam ve eğitim politikalarının bu yönde şekillendirilmeye başlandığı görülmektedir. Nitekim küreselleşme çok yönlü bir olgudur. Sadece mutlu azınlığın çıkarlarına değil, tüm dünya insanlarının çıkarlarına hizmet ettiğinde anlam kazanır. Zira küreselleşme sonucunda yaşanan bu gelişmeler, tüm insanlığın ortak ürünüdür. Olumlu, olumsuz birçok yönü olan küreselleşme, hayatımıza birçok yenilikle birlikte girmiş, eskiden hayalini bile kuramayacağımız gelişmelerle hayatımızı tamamen farklı bir boyuta taşımıştır. Artık uzaklar yakın, yabancılar dost, imkânlar neredeyse sınırsızdır. Küreselleşmeyle birlikte büyük bir hız kazanan uluslararası ve bireylerarası ilişkiler, kültürlerarası bir bilinç geliştirmeyi gerektirmektedir. Çokkültürlü ve çokdilli toplumlarda, birbirinden farklı kültür ve dil geçmişine sahip insanların bir arada yaşaması kadar, birlikte hareket etmesi de dünyanın bugünü ve yarını için büyük önem teşkil eder. Bununla birlikte, dillerin ve kültürlerin iç içe geçtiği kozmopolit bir dünyada, herhangi bir yabancı dil bilmemek, yerel kalmak ve küreselleşmenin sunduğu avantajlardan tam anlamıyla faydalanamamak anlamına gelir. Bu nedenle, her bireyin en az bir yabancı dil bilmesi ve kültürlerarası bir bilinçle küresel sahnede aktif bir eyleyen olarak yerini alması önemlidir. Zira küresel sorunlar ortak bir bilinci ve toplu hareket etmeyi gerektirir. Farklı ırklar, etnik kökenler, diller, kültürler dünyanın en büyük zenginlikleri arasındadır. Her birine ayrı ayrı değer verip korumak, tüm dünya vatandaşlarının ortak sorumluluğudur. Çalışmada, küreselleşmenin dünya toplumlarına yansımaları, çok dillilik/çokdillilik ve çok kültürlülüğe/çokkültürlülüğe etkileri, bu bağlamda kültür ve dil olgusu, kültürler arası farklılıklar, kültürlerarasılık ve yabancı dil bilgisinin önemi ve son olarak da kültürlerarasılığı destekleyen Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi bağlamında yabancı dil öğrenimi ve öğretimi eleştirel bir bakış açısıyla incelenmiştir. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği ile yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the changing and developing world, the spread and development of economic, political and social relations between nations have led to better recognition of different cultures, beliefs and expectations, and the increase of relations between individuals. As a result of this mobility in the world, societies have become more heterogeneous. Considering that culture and language are the most important determinants of national identity, it is observed that social, linguistic and cognitive impacts of globalization cause radical changes in social life, and regarding this, national and international education policies are arranged in this direction. As a matter of fact, globalization is a multi-faceted phenomenon. It only makes sense when it serves the interests of people all over the world, not just the interests of the happy minority. Yet these developments as a result of globalization are common products of all humanity. Globalization, which has many positive and negative aspects, brought many innovations to our lives, and carried our lives to a completely different dimension with the developments we could not even dream of. Now, the distances are close, foreigners are friends, the possibilities are almost endless. However, international and interpersonal relations, which have gained momentum with globalization, require developing an intercultural awareness. In multicultural and multilingual societies, it is important that people with different cultural and linguistic backgrounds live together as well as act together for the world of today and tomorrow. However, in a cosmopolitan world where languages and cultures are intertwined, not knowing any foreign language means staying local and not being able to take full advantage of globalization. Therefore, it is important for each individual to know at least one foreign language and to take his place as an active actor on the global stage with an intercultural awareness. Because global problems require a common consciousness and collective action. Different races, ethnicities, languages, cultures are among the greatest wealth of the world. Valuing and protecting each of them is a common responsibility of all citizens of the world. In the study, the impact of globalization on world societies, plurilingualism/multilingualism and pluriculturalism/multiculturalism, the importance of culture and language in this context, intercultural differences, the importance of transculturality and foreign language knowledge, and finally, The Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) that supports intercultural learning and teaching was examined from a critical perspective. The study was carried out with the document analysis technique, which is one of the qualitative research methods.